GE APPLIANCES JGBS60REKSS
Authorized Reseller
JGBS60REKSS GE® 30" Free-Standing Gas Range
Sale Sold out
In Stock!
Check Delivery:
View full details
  • 13,000 BTU burner
  • Precise Simmer burner
  • Sealed cooktop burners
  • Black matte steel grates
  • Standard clean oven
  • 4.8 cu. ft. oven capacity
  • Flexible broiling
  • Spend Less Time Cleaning Up
13,000 BTU burner
Delivers a wide range of heat output ideal for most cooking requirements
Precise Simmer burner
Delicate foods don't burn with low, even heat
Sealed cooktop burners
Contains spills and make cleaning quick and easy
Black matte steel grates
Enjoy a high-end look with a durable, matte coating
Standard clean oven
Smooth surface makes cleaning by hand easier
4.8 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Flexible broiling
Use any sized pan under the broiler for maximum broil flexibility
Spend Less Time Cleaning Up
Sealed cooktop burners contain spills and make cleaning quick and easy
CAPACITY
Total Capacity (cubic feet) 4.8 cu ft
FILTER
App Filter - Cabinet Width Cooking 30 in. (Standard)
App Filter - Control Type Electronic touchpad
App Filter - Product Type Ranges Free-Standing Single Oven
App Filter - Fuel Type Gas
App Filter - Cooking Technology Traditional
App Filter - Convection No
App Filter - Drawer Type Broiler
App Filter - Cleaning Type Manual
App Filter - Voltage 120V
App Filter - Cooktop Type Standard Grates
APPEARANCE
Cooktop Burner Grate Color Matte Black
Handle Designer Style
Oven Door Features Big View Oven Window
Handle Color Stainless Steel
Control Knobs Gloss Black
Color Appearance Stainless Steel/Black
POWER / RATINGS
Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) (1) 13.0; (2) 9.5; (1) 5.0
Volts/Hertz/Amps 120v; 60Hz; 15A
Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) (2) 9.5; (1) 11.0; (1) 5.0
Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) 18.0 Bake / 18.0 Broiler
Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) 16.0 Bake / 16.0 Broiler
WARRANTY
Parts Warranty Limited 1-year entire appliance
Labor Warranty Limited 1-year entire appliance
Warranty Notes See written warranty for full details
ACCESSORIES
LP Conversion Kit Included
WEIGHTS & DIMENSIONS
Net Weight 150 lb
Depth Without Handle 26.25 in
Height to Cooking Surface (in.) 36 - 36.25
Cabinet Width 30 in
Approximate Shipping Weight 172 lb
Overall Width 30 in
Overall Height 46.25 in
Overall Depth 28.75 in
Depth with Door Open 46.25 in