
- World's No.1 OLED TV Brand , Celebrating 12 years of perfecting award-winning OLED TV technologyt
- True Wireless Video & Audio Transfer w/ Zero Connect Box
- Brightness Booster Ultimate magnifies each individual pixel for remarkably luminous detail
- Bright Room Ready performs great no matter the room or the lighting
- Alpha 11 AI Processor Gen2 Next-gen AI for a smarter personalized experience plus spectacular picture and sound with AI Picture Pro and AI Super Upscaling
- Over 8.3 million self-lit smart pixels with Perfect Black and Perfect Color technology.
- 5 Year panel warranty and industry-leading OLED Care+ so you'll enjoy your OLED TV for years to come
- Enjoy movie magic from home with Dolby Vision®, Dolby Atmos® & FILMMAKER MODE™
77 Inch Class LG OLED evo AI M5 4K Smart TV 2025 with True Wireless Video & Audio Transfer with Supplied Wall Mount
| Picture (Panel) | |
| Brightness Booster | Brightness Booster Ultimate |
| Wide Color Gamut | OLED Color |
| Display Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Display Type | 4K OLED |
| Perfect Black | Yes |
| Refresh Rate | 120Hz Native (VRR 144Hz) |
| Picture (Processing) | |
| Dynamic Tone Mapping | Yes (OLED Dynamic Tone Mapping Pro) |
| Dolby Vision | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Dimming Technology | Pixel Dimming |
| AI Picture | Yes |
| HDR (High Dynamic Range) | Dolby Vision / HDR10 / HLG |
| Motion | OLED Motion |
| Picture Processor | 11 AI Processor 4K Gen2 |
| AI Upscaling | 11 AI Super Upscaling 4K |
| Gaming | |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes (Up to 144Hz) |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| FreeSync™ | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| G-Sync Compatible (Nvidia) | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| Response Time | Less than 0.1ms |
| Smart TV | |
| Multi View | Yes |
| Amazon Alexa (Built-in) | Yes (Built-in) |
| Always Ready | Yes |
| Matter | Yes |
| Works with Apple Airplay2 | Yes |
| AI Concierge | Yes |
| USB Camera Compatible | Yes |
| Game Service | Yes |
| Music Service | Yes |
| Home Office | Yes |
| Google Cast built-in | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple Home | Yes |
| Content Partners | Netflix, Max, Disney+, YouTube, Prime Video, ESPN, Apple TV, Sling TV and more |
| Full Web Browser | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Hands-free Voice Control | Yes |
| Home Hub | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| LG Channels | Yes |
| App Store | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Magic Remote Control | Built-In |
| Operating System (OS) | webOS 25 |
| Sports Alert | Yes |
| Audio | |
| Clear Voice Pro | Yes (AI Object Remastering) |
| Wow Orchestra | Yes |
| AI Sound | 11 AI Sound Pro (Virtual 11.1.2 Up-mix) |
| Audio Codec | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X (Refer to manual) |
| Bluetooth Surround Ready | Yes |
| Dolby Atmos® | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Speaker System | 4.2 Channel |
| Sound Mode Share | Yes |
| WiSA Ready | Yes |
| Connectivity | |
| SPDIF (Optical Digital Audio Out) | 1ea |
| Bluetooth® Support | Yes (v 5.3) |
| Ethernet Input | 1ea |
| HDMI Audio Return Channel | eARC (HDMI 2) |
| HDMI Input | 3ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS, QFT (3 port)) |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| IP Control | Yes |
| RF Input (Antenna/Cable) | 1ea |
| RS-232C Input (Min Jack) | Yes |
| Smartphone Remote App | Yes |
| TV Tuner | ATSC1.0 (Terrestrial), QAM (Cable) |
| USB Input | 2ea (v 2.0) |
| Wi-Fi Standard | Yes (Wi-Fi 6E) |
| Power | |
| Annual Power Consumption | 425 |
| Power Consumption | 231 W |
| Power Supply (Voltage, Hz) | AC 120V, 50/60Hz |
| Standby Power Consumption | Under 0.5W |
| Dimensions/Weights | |
| TV Weight without Stand | 78.3 lbs |
| Packaging Dimensions (WxHxD) | 86.0" x 44.5" x 9.0" |
| Packaging Weight | 107.8 lbs |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD) | 67.4" x 38.8" x 1.0" |
| VESA Mounting (WxH) | 300 x 300 |
| Accessories Included | |
| Remote | Magic Remote MR25 |
| E-Manual | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | No |
| Wall Mount | Yes |
| General | |
| Country of origin | Korea |
| Diagonal | 77.4" |
| Series | OLEDM5 |
| Size | 77" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year Parts & Labor, *5 Year Panel |
| UPC | 195174106211 |