
- 1.4 cu. ft., 1100 Watt, Microwave Oven with Inverter Technology by Sharp®
- Works with Alexa for Hands-Free Control with over 200 Voice Commands
- Orville Redenbacher s® Certified Popcorn Preset Tuned for Optimal Popping Results*
- Sensor Cook Menu for Precise Cooking and Reheating
- Convenient +30 Key for Instant Start and Adding Time
- Easy-to-Use Preset Buttons for Popular Foods and Beverage
- Extended Warranty
The Sharp® SMC1469HS, Family-Size, 1.4 cu. ft., 1100 Watt Microwave Oven with Inverter Technology in Stainless Steel is specifically tuned to achieve optimal popping results from the leader in microwave popcorn, Orville Redenbacher's®**. Simply touch the "Popcorn" button to choose the Classic Size (3.3 oz) or Single Serve Mini Bag (1.16 oz) of Orville Redenbacher's® Microwave Popcorn. Then sit back and enjoy light and fluffy popcorn with the delicious, buttery flavor of Orville Redenbacher's® Gourmet® Popping Corn.
The SMC1469HS is packed with thoughtful and innovative features. Inverter Technology is lightweight and provides even distribution of cooking power. The SMC1469HS Works with Alexa using helpful commands to make the most of this oven's features. What could be easier than just asking, "Alexa, defrost 1 pound of chicken" to your Amazon Echo device? Precise Cook sensor technology takes the guesswork out of defrosting, cooking, and makes reheating food and beverages a breeze. The Melt and Soften controls of the SMC1469HS will melt cheese and even soften ice cream. Express Cook offers One-Touch cooking for up to six minutes. The +30 key can be used for an instant start and to add time during cooking.
Easy-to-clean Stainless Steel finish with stylish gray interior, and LED light complement your style. The 12.4 in., dishwasher-safe glass plate of the Carousel® turntable system makes cleanup easy. Now that is Simply Better Living.
With decades of experience designing innovative cooking appliances, it's easy to see why home cooks throughout the world trust Sharp Carousel.
**Orville Redenbacher s® is a registered trademark of ConAgra G&S (CAG),LLC, used under license. Popcorn not included. 2022 retail sales data from Information Resources, Inc.
Amazon Echo device not included. Amazon, Echo, Alexa, and all related logos are trademarks of Amazon.com, Inc. or its affiliates. Apple and iPhone are trademarks of Apple Inc., registered in the U.S. and other countries. Android and Google Play are trademarks of Google LLC.
Browse our full range of Sharp countertop microwave ovens to find the right model for your home.
| DESIGN | |
| Door Finish | Stainless Steel |
| Cabinet Finish | Silver |
| Interior Color | Gray |
| Interior Light | LED |
| Control Type | Touch Control |
| Control Panel Color | Black |
| Display | White LED |
| FEATURES | |
| Capacity | 1.4 cu. ft. |
| Heating Type | Microwave with Inverter Technology |
| Output Power | 1100W |
| Turntable Type | Removable |
| Turntable Diameter (inches) | 12.4 |
| Turntable Material | Glass |
| Auto Defrost | Meat, Poultry, and Fish |
| Sensor Cook | Popcorn, Potato, Frozen Entrée, Veggie, Beverage, Sensor Reheat |
| Melt / Soften | Butter, Chocolate, Ice Cream, Cheese |
| Time Defrost | Yes |
| Express Cook | Yes (1-6 minutes) |
| Time Cook | Yes |
| Multi-Stage Cooking | Yes, 2 |
| Kitchen Timer | Yes |
| +30 Sec Key | Yes |
| Start | Yes |
| Stop / Clear | Yes |
| Power Level | 11 |
| Clock | 12 Hour |
| Control Lock | Yes |
| Silent Mode | Yes |
| ADDITIONAL FEATURES | |
| Orville Redenbacher's® Certified | Yes |
| Works with Alexa | Yes, Echo Device Not Included |
| DIMENSIONS & WEIGHT (in./lbs.) (w x d x h) | |
| Cavity Dimensions | 13.9 |
| Product Dimensions | 20.4 |
| Shipping Dimensions | 23.1 |
| Product Weight / Shipping Weight | 27.0 lbs. / 30.6 lbs. |
| ADDITIONAL SPECIFICATIONS | |
| Power Source / Ratings | AC 120V, 60Hz, 14 Amp |
| Safety Compliance | UL® |
| WARRANTY/UPC | |
| Parts | 1 year limited |
| Labor | 1 year limited |
| Magnetron Tube | Additional 4 years (part only) |
| UPC | 074000621893 |
| DESIGN | |
| Door Finish | Stainless Steel |
| Cabinet Finish | Silver |
| Interior Color | Gray |
| Interior Light | LED |
| Control Type | Touch Control |
| Control Panel Color | Black |
| Display | White LED |
| FEATURES | |
| Capacity | 1.4 cu. ft. |
| Heating Type | Microwave with Inverter Technology |
| Output Power | 1100W |
| Turntable Type | Removable |
| Turntable Diameter (inches) | 12.4 |
| Turntable Material | Glass |
| Auto Defrost | Meat, Poultry, and Fish |
| Sensor Cook | Popcorn, Potato, Frozen Entrée, Veggie, Beverage, Sensor Reheat |
| Melt / Soften | Butter, Chocolate, Ice Cream, Cheese |
| Time Defrost | Yes |
| Express Cook | Yes (1-6 minutes) |
| Time Cook | Yes |
| Multi-Stage Cooking | Yes, 2 |
| Kitchen Timer | Yes |
| +30 Sec Key | Yes |
| Start | Yes |
| Stop / Clear | Yes |
| Power Level | 11 |
| Clock | 12 Hour |
| Control Lock | Yes |
| Silent Mode | Yes |
| ADDITIONAL FEATURES | |
| Orville Redenbacher's® Certified | Yes |
| Works with Alexa | Yes, Echo Device Not Included |
| DIMENSIONS & WEIGHT (in./lbs.) (w x d x h) | |
| Cavity Dimensions | 13.9 |
| Product Dimensions | 20.4 |
| Shipping Dimensions | 23.1 |
| Product Weight / Shipping Weight | 27.0 lbs. / 30.6 lbs. |
| ADDITIONAL SPECIFICATIONS | |
| Power Source / Ratings | AC 120V, 60Hz, 14 Amp |
| Safety Compliance | UL® |
| WARRANTY/UPC | |
| Parts | 1 year limited |
| Labor | 1 year limited |
| Magnetron Tube | Additional 4 years (part only) |
| UPC | 074000621893 |