DACOR DOP36P86DLS
Authorized Reseller
Dacor DOP36P86DLS Transitional 36" Dual-Fuel Range, Silver Stainless Steel, Natural Gas/Liquid Propan
Item Not Available
Check Delivery:
View full details
  • WI-FI TOUCH CONTROL
  • STEAM ASSIST
  • DUAL FOUR-PART PURE CONVECTION
  • SIMMERSEAR BURNERS
  • CONTINUOUS GRATES
  • EXTRA LARGE CAPACITY
  • ART HAIRLINE FINISH
  • SMARTTHINGS INTEGRATION
The perfect combination of Professional and Contemporary styling, the 36" Dual-Fuel Range boasts solid brass dual stack burners with an output of 22K BTU's and an extra large capacity oven (6.3 cubic feet) which can accommodate multiple dishes. Dual Four-Part Pure Convection reduces cooking time with superb consistency of zero flavor transfer and Steam-Assist enables you to achieve meats that are juicy on the inside yet crispy on the outside. Combine all this performance with a Wi-Fi enabled 2.25" OLED touch control panel allowing SmartThings integration for communication between appliances as well as monitoring and operating remotely.
OVERALL DIMENSIONS
Width : 35-7/8"
Height : 36"
Depth : 28-3/4"
Please refer to the Installation Instructions for more detailed dimensions.
BURNER CONFIGURATION
Left Front : 22,000 BTU
Left Rear : 16,000 BTU
Center Front : 16,000 BTU
Center Rear : 16,000 BTU
Right Front : 22,000 BTU
Right Rear : 16,000 BTU
INTERIOR CAPACITY
Oven : 6.3 ft.
REQUIREMENTS
Electrical: 240V / 208V, 60Hz, 40A
CONFIGURATIONS
DOP36P86DLS/DA : Transitional 36" Dual-Fuel Range, Silver Stainless Steel, Natural Gas/Liquid Propan
DOP36P86DLS/DA : Transitional 36" Gas Range, Silver Stainless Steel, Natural Gas/Liquid Propane