FABER STGL36SSV
Authorized Reseller
Faber STGL36SSV Stilo Glass 36" Stainless Steel 295/395/600 CFM
Item Not Available
Check Delivery:
View full details
    PERFECT BALANCE OF STYLE AND PERFORMANCE
    Sound Pro Blower
    Wi-Fi Enabled
    Intuitive Backlit LED Touch Controls
    Variable Air Management (set your CFM to 295, 395, 600)
    ADA compliant with optional wireless remote control
    15 minute delay auto shut off
    Item Type Range Hood
    Dimensions 36" W x 27 1/2" H x 19" D
    Weight 34.17
    KEY ATTRIBUTES : Width in inches 36
    KEY ATTRIBUTES : Color / Material Stainless Steel / Glass
    KEY ATTRIBUTES : CFM 295, 395, 600
    KEY ATTRIBUTES : Controls 4 Speed Electronic Control behind glass controls
    KEY ATTRIBUTES : Lighting LED
    KEY ATTRIBUTES : Grease Filter Dishwashwer Safe Stainless Mesh
    FABER FEATURE : VOICE OPERATED W/ SMART SPEAKER Yes
    FABER FEATURE : WI-FI CONNECTIVITY Yes
    FABER FEATURE : SOUND PRO BLOWER Yes
    FABER FEATURE : TUNABLE WHITE LED (CHANGE LIGHT COLOR TEMPERATURE) No
    FABER FEATURE : PRO MOTOR No
    FABER FEATURE : VAM (for easy make up air compliance) Yes
    FABER FEATURE :Auto On Heat Sensor No
    Make Up Air Compliant Yes
    ADA Compliant Remote Control Remote Control (optional)
    DUCTING DETAILS : Duct Size 6" Round