ELECTROLUX ICON E36IC80QSS
Authorized Reseller
E36IC80QSS Electrolux ICON® 36'' Induction Cooktop
Item Not Available
Check Delivery:
View full details
  • Boil Water Quickly
  • Custom-Set™ Controls
  • Exceptional Temperature Control
  • More Responsive
Boil Water Quickly
Custom-Set™ Controls
More Responsive
Cooktop Specifications
Center 8" - 2300/3200 Watts (Induction)
Left Front 8" - 2300/3200 Watts (Induction)
Left Rear 7" - 1800/2600 Watts (Induction)
Right Front 6" - 1450/2000 Watts (Induction)
Right Rear 6" - 1450/2000 Watts (Induction)
Dimensions: Exterior
Depth 21-1/2"
Height 4-3/8"
Width 36-3/4"
Cut-Out Dimensions
Depth 20-3/8" - 20-1/2"
Height 4-1/2"
Width 35-7/8" - 36"