
- Explore cool ways to enjoy content for up to 4 hours w/ the built in battery. Roll the screen around, detach it or connect to other devices via the USB-C connection
- Controlling the StanbyME 2 is as easy as touching the screen. Plus, draw, explore educational content, play games, and bring all your ideas to life with a touch
- Mood Maker sets the vibe through motion content, artwork and themes such as a clock, weather, a turntable and more
- Go beyond QHD picture quality. Plus, the Alpha 8 AI processor w/ AI technology detects what you're watching to automatically improve picture & sound quality.
- LG's award-winning smart TV platform powered by webOS. Get access to apps & over 350 free LG Channels. Plus software updates for up to 5 years with webOS Re:New
- TV Mirroring: Seamlessly Connect and Share with a mobile device
- Cinematic picture and sound with & Dolby Vision® & Dolby Atmos®
- Whether you're calling out commands from the couch or multitasking in the kitchen, StanbyME 2 can recognize your voice
StanbyME 2 27 Inch Portable Smart Touch Screen with 4hr Battery
| Picture (Panel) | |
| Backlight Type | Edge |
| Display Resolution | QHD (2,560 x 1,440) |
| Display Type | QHD |
| Refresh Rate | 60Hz Native |
| Picture (Processing) | |
| Dynamic Tone Mapping | Yes (Dynamic Tone Mapping Pro) |
| Dolby Vision | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| HDR (High Dynamic Range) | Dolby Vision / HDR10 / HLG |
| Picture Processor | 8 AI Processor |
| AI Upscaling | Resolution Upscaler |
| Gaming | |
| Game Optimizer | Yes |
| Smart TV | |
| Amazon Alexa (Built-in) | Ready (requires Magic Remote) |
| Matter | Yes |
| Works with Apple Airplay2 | Yes |
| AI Concierge | Yes |
| USB Camera Compatible | Yes |
| Game Service | Yes |
| Music Service | Yes |
| Home Office | Yes |
| Google Cast built-in | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple Home | Yes |
| Content Partners | Netflix, Max, Disney+, YouTube, Prime Video, ESPN, Apple TV, Sling TV and more |
| Full Web Browser | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Hands-free Voice Control | Yes |
| Home Hub | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| LG Channels | Yes |
| App Store | Yes |
| Magic Remote Control | Ready (requires Magic Remote) |
| Operating System (OS) | webOS 24 |
| Sports Alert | Yes |
| Audio | |
| Clear Voice Pro | Yes (Auto Volume Leveling) |
| AI Sound | 8 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix) |
| Audio Codec | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X (Refer to manual) |
| Bluetooth Surround Ready | Yes |
| Dolby Atmos® | Yes |
| Speaker Direction | Side Firing |
| Speaker System | 2.0ch |
| Sound Mode Share | Yes |
| Connectivity | |
| Bluetooth® Support | Yes (v 5.1) |
| HDMI Audio Return Channel | eARC (HDMI 1) |
| HDMI Input | 1ea (supports eARC) |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| IP Control | Yes |
| Smartphone Remote App | Yes |
| USB Input | USB-C type 3ea (v 2.0 2ea / 5V power only 1ea) |
| Wi-Fi Standard | Yes (Wi-Fi 5) |
| Power | |
| Power Supply (Voltage, Hz) | AC 100~240V 50/60Hz, Battery Built-in (4Hours) |
| Standby Power Consumption | Under 0.5W |
| Dimensions/Weights | |
| TV Weight without Stand | 9.5 lbs |
| Shipping (WxHxD) | 49.8" x 8.1" x 22.8" |
| Shipping Weight | 45.9 lbs |
| Stand Width | 15.7" |
| TV Dimensions with Stand (WxHxD) | 24.5" x 49.8" x 15.7" |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD) | 24.5" x 14.3" x 1.1" |
| TV Weight with Stand | 33.5 lbs |
| Accessories Included | |
| E-Manual | Yes |
| Folio Cover | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | Yes |
| General | |
| Country of origin | Korea |
| Diagonal | 26.7" |
| Series | StanbyME 2 |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year Parts & Labor |
| UPC | 195174124598 |