
- Dynamic QNED Color Pro delivers richer, true to life color with certified 100% Color Volume
- Mini LEDs create picture accuracy for brighter highlights and deeper blacks
- Faster AI processing for enhanced picture with a8 AI Processor 4K Gen3
- Smoother gameplay with reduced lag with VRR 144Hz, Motion Booster 288
- HDR10 Pro delivers enhanced detail and contrast
- Enjoy movie magic from home with Dolby Vision®, Dolby Atmos® & FILMMAKER MODE⢠with Ambient Light Technology
- Easy access to game settings for smoother, optimized play
- webOS 2026 elevates viewing with tailored AI recommendations, 400+ free LG Channels & 10,000+ on-demand titles
75 Inch Class LG QNED evo AI QNED84B Mini LED 4K Smart TV 2026
| Picture (Panel) | |
| Wide Color Gamut | Dynamic QNED Color Pro |
| Backlight Type | Mini LED |
| Display Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Display Type | 4K QNED MiniLED |
| Refresh Rate | 120Hz Native (VRR 144Hz) |
| Picture (Processing) | |
| Dynamic Tone Mapping | Yes (Dynamic Tone Mapping Pro) |
| Filmmaker Mode | Yes |
| AI Picture | Yes |
| HDR (High Dynamic Range) | HDR10 / HLG |
| Picture Processor | 8 AI Processor 4K Gen3 |
| AI Upscaling | 8 AI Super Upscaling 4K |
| Gaming | |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes (Up to 144Hz) |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| Smart TV | |
| Multi View | Yes |
| Always Ready | Yes |
| Matter | Yes |
| Works with Apple Airplay2 | Yes |
| AI Concierge | Yes |
| USB Camera Compatible | Yes |
| Game Service | Yes |
| Music Service | Yes |
| Home Office | Yes |
| Google Cast built-in | Yes |
| Works with Apple Home | Yes |
| Content Partners | Netflix, HBO Max, Disney+, YouTube, Prime Video, ESPN, Apple TV and more |
| Full Web Browser | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Home Hub | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| LG Channels | Yes |
| App Store | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Magic Remote Control | Built-In |
| Operating System (OS) | webOS 26 |
| Sports Alert | Yes |
| Audio | |
| Clear Voice Pro | Yes (AI Object Remastering Pro) |
| Wow Orchestra | Yes |
| AI Sound | 8 AI Sound Pro (Virtual 11.1.2 Up-mix) |
| Audio Codec | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X (Refer to manual) |
| Bluetooth Surround Ready | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Speaker System | 2.0 Channel |
| Sound Mode Share | Yes |
| Connectivity | |
| SPDIF (Optical Digital Audio Out) | 1ea |
| Bluetooth® Support | Yes (v 5.3) |
| Ethernet Input | 1ea |
| HDMI Audio Return Channel | eARC (HDMI 2) |
| HDMI Input | 3ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS, QFT) |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| IP Control | Yes |
| RF Input (Antenna/Cable) | 1ea |
| Smartphone Remote App | Yes |
| TV Tuner | ATSC1.0 (Terrestrial), QAM (Cable) |
| USB Input | 1ea (v 2.0) |
| Wi-Fi Standard | Yes (Wi-Fi 5) |
| Power | |
| Annual Power Consumption | 346kWh/y |
| Power Consumption | 188 W |
| Power Supply (Voltage, Hz) | AC 120V, 50/60Hz |
| Standby Power Consumption | Under 0.5W |
| Dimensions/Weights | |
| TV Weight without Stand | 46.7 lbs |
| Packaging Dimensions (WxHxD) | 71.7" x 42.7" x 6.4" |
| Packaging Weight | 64.4 lbs |
| Stand Width | 57.3" |
| TV Dimensions with Stand (WxHxD) | 65.6" x 40.4" x 14.2" |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD) | 65.6" x 37.9" x 2.6" |
| TV Weight with Stand | 47.6 lbs |
| VESA Mounting (WxH) | 300 x 200 |
| Accessories Included | |
| Remote | AI Magic Remote MR26 |
| E-Manual | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | Yes |
| General | |
| Country of origin | Mexico |
| Diagonal | 74.5" |
| Series | QNED84B |
| Size | 75" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year Parts & Labor |
| UPC | 195174143926 |