
- Packed with powerful sound, the StanbyMe Speaker is the perfect companion to the StanbyMe Display
- Create the perfect harmony using the audio from the StanbyMe Display and StanbyMe Speaker
- Charge, control and power your speaker directly from the StanbyMe Display
- Party all night with up to 16 hours of battery
- IPX5 water resistant design for rain-or-shine.
- Monitor, manage and maximize your speaker's settings with the LG XBOOM app.
LG StanbyME XT7 Bluetooth Speaker
| Audio Format | |
| AAC | Yes |
| SBC | Yes |
| Connectivity | |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C (charging) | Yes |
| Convenience | |
| XBOOM App (Android/iOS) | Yes |
| Battery Indicator | Yes |
| Dust/Water Resistant (IP Rating) | IPX5 |
| LED Lighting | Yes |
| Multipoint | No |
| Playback controls | Yes |
| Voice Command via Smartphone (Google Assistant, Siri) | Yes |
| Dimensions/Weights | |
| Gross Weight - Packaging | 3.2 lbs |
| Net Weight - Speaker | 2.2 lbs |
| Packaging Size (WxHxD) | 14.4" x 5.4" x 5.9" |
| Size - Speaker (WxHxD) | 12.9" x 3.1" x 3.4" |
| Included Accessories | |
| Speaker Mounting Cradle | Yes |
| USB Type-C Cable | Yes |
| Wall Mount Bracket | No |
| Warranty Card | Yes |
| Product Highlights | |
| WOW Orchestra | Yes |
| Splashproof / Weatherproof (IPX5) | No |
| TV Sound Mode Share | Yes |
| Rechargeable Battery | |
| Battery Life | Up to 16 Hours Playback |
| Sound | |
| EQ | Default |
| Sound Modes | |
| User EQ | Yes |
| Sound Boost | Yes |
| Standard | Yes |
| Speakers | |
| Channel | 1ch(2Way) |
| Front Speaker Tweeter Unit | 20mm x 2 |
| Passive Radiator | Yes |
| Woofer Unit | Track Type Woofer (42x80mm) x1 |
| Warranty | |
| Country of origin | China |
| UPC | 195174064535 |