
Bespoke AI 4-Door French Door AI Hybrid Cooling Sphere Ice™ 23 cu.ft.
| Capacity | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 23.5 |
| Refrigerator Capacity (cu. ft.) | 14.5 |
| Freezer Capacity (cu. ft.) | 9 |
| Freezer Features | |
| Built-In Automatic Icemaker | Yes |
| Cubed and Crushed Ice | No - Cubed & Whiskey |
| Total Ice Capacity | 2.6lbs |
| Performance | |
| Energy Consumption | 510kWH |
| Refrigerator Features | |
| Interior Light | Yes |
| AutoFill Water Pitcher | Yes |
| Gallon Door Bins | Yes |
| Total Bins | 1 |
| Slide-In Shelf | Yes |
| Spill proof shelves | Yes |
| Automatic Ice Maker | Yes |
| Fingerprint Resistant Finish | Yes |
| Key Features | |
| BESPOKE | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Ice Maker | Yes |
| Dual Ice Maker | Yes |
| Beverage Center™ | Yes |
| SmartThings | Yes |
| Freezer Ice Maker | Yes |
| Cubed Ice | Yes |
| Auto Open Door | Yes |
| Bespoke AI | Yes |
| AutoFill Water Pitcher | Yes |
| All-Around Cooling | Yes |
| AI Hybrid Cooling™ | Yes |
| Sphere Ice™ | Yes |
| Standard Features | |
| AI Home | All Around Cooling |
| Gallon Bins | Yes |
| 2-Minute Door Alarm | Yes |
| Handles | Recessed |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Modern Look Design | Yes |
| High-Efficiency LED Lighting | Yes |
| Tempered Glass Spill Proof Shelves | Yes |
| Built in Look w/Counter Depth | Yes |
| Refrigerator Design | |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | Counter Depth |
| Energy Usage | |
| CEE Rating | Energy Star Most Efficient |
| Dimensions | |
| Product Dimensions with Hinges, Handles and Door | 35 7/8(w) x 72 1/2(h) x 28 3/4(d) |
| Product Dimensions without Hinges and Door | 35 7/8(w) x 70 3/4(h) x 24(d) |
| Product Dimensions with Door with Handles | 35 7/8(w) x 72 1/2(h) x 28 3/4(d) |
| Product Dimensions with Door without Handles | 35 7/8(w) x 72 1/2(h) x 28 3/4(d) |
| Product Dimensions without Door without Handles | 35 7/8(w) x 70 3/4(h) x 24(d) |
| Shipping Dimensions | 38 1/4(w) x 78 5/8(h) x 30 5/8(d) |
| Height (decimal) | 73 |
| Width (decimal) | 35.875 |
| Depth (decimal) | 28.75 |
| Height (extra) | + 2 inches for ventillation |
| Width (extra) | + 3 inches for open door |
| Weight | |
| Product Weight (lbs.) | 353 lbs |
| Shipping Weight | 372 lbs |
| Warranty | |
| 1 Year | Yes |
| Awards and Certificates | |
| J.D. Power Awards | Yes |
| ENERGY STAR® Most Efficient | Yes |
IAC_SAMSUNG_BMSMR2_20260401
Samsung Buy More Save More Instant Rebate
Receive up to a $1000 instant rebate with purchase of 2 or more qualifying Samsung Appliances.
Valid 04/01/2026 - 07/08/2026