SUMMIT CL18WCCSS
Authorized Reseller
Summit CL18WCCSS 18" Wide Built-in Wine Cellar
Item Not Available
Check Delivery:
View full details
  • Undercounter single zone wine cellar for built-in or freestanding use
  • Make the best use of space by installing your appliance under the counter
  • Heat-safe glass ensures your collection is protected
  • One-piece stainless steel door frame offers a luxurious look with no exposed seams or holes
  • Cabinet is fully wrapped in stainless steel for lasting durability
  • Smoother opening and a better fit with an integrated European hinge
  • Electronic controls for precise temperature management
  • Temperature readout can be shown in Celsius or Fahrenheit
  • Black wooden shelves feature stainless steel trim for an added touch of elegance
  • Vertically mounted handle in brushed stainless steel
  • User-reversible door swing allows for more flexibility in placing the unit
  • Floor is specially slotted to store wine bottles safely in place
  • Audibly alerts if the interior temperature is too warm
  • Audible alarm will sound if the door is left ajar for over 60 seconds
  • Internal fan ensures the interior is evenly cooled from top to bottom
  • Reduced maintenance and steady temperature performance
  • Space saving design with easier cleanability
  • Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
  • Allows the unit to be used freestanding
  • Holds up to 29 Bordeaux or Burgundy style bottles
  • Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Summit manufactures deluxe undercounter appliances designed to bring modern luxury into the home. The CL18WCCSS is an 18" wide single zone wine cellar. The front breathing design allows built-in installation under counters, while the fully finished stainless steel wrapped cabinet also enables freestanding use. This unit includes a fully articulating European-style hinge for smoother openings. Inside, white LED lighting located on the side walls complements the black interior to provide an attractive presentation of your stored collection. A lock is located in the kickplate for convenient security. The CL18WCCSS can store up to 29 Bordeaux or Burgundy style bottles. The black wooden shelves feature stainless steel trim. The interior control panel includes a digital thermostat for easy and intuitive operation, with a readout viewable in Celsius or Fahrenheit. Additional features include a user-reversible door, right angle plug for added space savings, sealed back design for easier cleanup, and a Sabbath mode setting. A built-in alarm audibly warns if the door is left ajar or if the unit exceeds recommended temperature, offering added protection for your wine storage. Uniquely styled and fully featured, the CL18WCCSSbrings true luxury to small kitchen and wet bar spaces. For a matching beverage center, see model CL181WBVCSS.
Overview
Nominal Height 34.0" (86 cm)
Height of Cabinet 33.75" (86 cm)
Nominal Width 18.0" (46 cm)
Width 17.63" (45 cm)
Nominal Depth 23.0" (58 cm)
Depth 22.75" (58 cm)
Depth with Handle 24.5" (62 cm)
Depth with door at 90° 40.13" (102 cm)
Capacity 2.9 cu.ft. (82 L)
Bottles 29 bottles
Defrost Type Automatic
Door Glass
Cabinet Stainless Steel
US Electrical Safety ETL
Canadian Electrical Safety ETL-C
Amps 1.0
Voltage/Frequency 115 V AC/60 Hz
Weight 90.0 lbs. (41 kg)
Parts & Labor Warranty 1 Year
Compressor Warranty 5 Years
UPC 761101055268
Wine Cellar
Number of Zones 1
Door Swing RHD
Reversible Yes
Adjustable Shelves Yes
Shelf Type Wood
Shelf Qty 5
Thermostat Type Digital
Interior Light Yes
Fan Type Interior and Exterior
Refrigerant Type R600a
Refrigerant Amount 0.64 oz.
High Side PSI 270.0
Low Side PSI 105.0
Interior Height 1 23.5" (60 cm)
Interior Width 1 14.0" (36 cm)
Interior Depth 1 16.63" (42 cm)
Compressor Step Height 3.25" (8 cm)
Compressor Step Width 14.0" (36 cm)
Compressor Step Depth 5.5" (14 cm)
Level Legs 2
Temperature Range 41 to 72 F