SUMMIT SGWOGD27
Authorized Reseller
Summit SGWOGD27 27" Wide Gas Wall Oven
Item Not Available
Check Delivery:
View full details
  • Deluxe design for wall installation (cutout minimum: 23 1/8" H x 26 3/8" W x 24" D)
  • Designed and manufactured in Italy for Summit
  • Solid tube handle in brushed stainless steel for a luxury look and strong grip
  • Extra wide glass window provides a full view of your cooking
  • Stays on during the bake and broil process so you can observe your cooking progress at a glance
  • Broiler is located inside main cavity and can be accessed easily with its knob control
  • 12,000 BTU oven offers endless cooking possibilities
  • Durable construction built to last
  • Includes three slide-out shelves with five positions to best accommodate a variety of dish sizes
  • Porcelain tray with removable metal grate
  • Conveniently located in the center of the control panel
  • Pre-installed cord with a 3-prong plug included
  • Gas connector specially made to fit this unit's safety valve
  • Automatically turns gas off if flame is extinguished
Summit's Made In Italy cooking lineup combines user-friendly function, elegant style, and lasting durability to create the ultimate luxury for home kitchens. Model SGWOGD27 is just over 27" wide, designed for installation in cabinets with a minimum cutout size of 23.125" H x 26.625" W x 24" deep. The exterior is fully constructed from stainless steel in a brushed horizontal grain, with a thick towel bar handle and modern oversized knobs to create a statement look. The extra large glass oven window and interior light ensure you have a full view inside the oven when cooking. The manifold includes a digital clock with a countdown timer for additional convenience. Inside, the SGWOGD27 features porcelain construction to hold up to everyday use. Three adjustable shelves can be positioned on five glides. We also include a broiler tray with a removeable metal grate. The powerful 12,000 BTU oven includes settings to bake and broil, with a convection fan that can be used with either function to ensure even heating on your dishes. The SGWOGD27 ships preset for natural gas but includes an LP conversion kit to adjust to propane connections. This unit utilizes spark ignition and features a pre-installed cord with a 3-prong plug. The regulator is included. With its versatile functions and stunning design, the SGWOGD27 brings European elegance to the home. Matching Italian gas cooktops are also available in 24", 27", 30", and 36" sizes. Browse the full Summit assortment to explore your options.
Overview
Height of Cabinet 23.38" (59 cm)
Width 27.38" (70 cm)
Depth 22.63" (57 cm)
Depth with Handle 24.63" (63 cm)
Depth with door at 90° 39.75" (101 cm)
Capacity 3.0 cu.ft. (85 L)
Door Stainless Steel
Cabinet Stainless Steel
US Electrical Safety ETL
Canadian Electrical Safety ETL-C
Amps 15.0
Voltage/Frequency 115 V AC/60 Hz
Weight 144.0 lbs. (65 kg)
Parts & Labor Warranty 1 Year
UPC 761101077529
Gas Walloven
Ignition Spark
LP Convertible Yes
Oven Capacity 3.0
Controls Dial
Oven Light Yes
Cooking Timer Yes
Cleaning Type Manual
Oven Rack Qty 3
Oven Window Yes
Interior Height 13.75" (35 cm)
Interior Width 23.0" (58 cm)
Interior Depth 16.0" (41 cm)
Cutout Height 23.13" (59 cm)
Cutout Width 26.38" (67 cm)
Cutout Depth 24.0" (61 cm)