
- 27" 4K gaming monitor with Dual Mode: 180Hz in UHD or 360Hz in FHD
- Vivid UHD clarity, deep blacks, and HDR brilliance for breathtaking gaming visuals
- Dual Mode: 27" IPS in Stunning UHD at 180Hz or faster 360Hz in Full HD
- 1ms Response Time (GtG) for sharper, cleaner fast-moving gameplay
- Seamless frame sync with FreeSync™ Premium and G-SYNC® for stutter-free gaming.
- DTS Headphone :X 3D audio and 4-pole jack deliver immersive sound and clear game chat
- A Slim bezel and sleek designed 27" monitor with height, tilt swivel and pivot adjustment
- Next-gen ready with dual HDMI, DP 1.4, USB upstream, and two downstream ports
27 Inch UltraGear™ IPS 4K UHD 180Hz or FHD 360Hz Dual-Mode NVIDIA G-Sync Compatible Gaming Monitor
| Picture Quality | |
| Color Depth (Number of Colors) | 1.07B |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness (Typical, Minimum) | (Typ.) 400 cd/m (Min.) 320 cd/m |
| Color Gamut (Typ.) | DCI-P3 95% (CIE1976) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) |
| Display Type | IPS |
| Pixel Pitch (mm) | 0.1554 x 0.1554 |
| Refresh Rate | 180Hz |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Response Time (GTG) | 1ms (GtG at Faster) |
| Screen Size | 27" |
| Viewing Angle | 178 (R/L), 178 (U/D) |
| Special Features | |
| NVIDIA G-Sync™ Compatible | Yes |
| DTS Headphone:X | Yes |
| VESA Adaptive Sync | Yes |
| VRR | Yes |
| LG Switch | Yes |
| AMD FreeSync™ Technology | Yes |
| Auto Input Switch | Yes |
| Black Stabilizer | Yes |
| Color Weakness Mode | Yes |
| Crosshair | Yes |
| Dual Controller | Yes |
| Dynamic Action Sync | Yes |
| Factory Calibration | Yes |
| Flicker Safe | Yes |
| FPS Counter | Yes |
| H/W Calibration (True Color Pro) | Yes |
| HDR Effect | Yes |
| HDR10 | Yes |
| Live Color Low Blue Light | Yes |
| Reader Mode | Yes |
| Smart Energy Saving | Yes |
| User Define Key | Yes |
| VESA DisplayHDR™ | DisplayHDR™ 400 |
| Input/Output | |
| USB Down-stream | YES(2ea/ver3.0) |
| DisplayPort | Yes x 1 |
| USB Up-stream | YES(1ea/ver3.0) |
| HDMI | Yes x 2 |
| HDMI Version 2.1 | Yes |
| DP Version | 1.4 |
| Headphone Out | Yes |
| Stand | |
| Display Position Adjustments | Height, Pivot, Swivel, Tilt |
| Wall Mount Size (mm) | 100 x 100 |
| Power | |
| DC Off (Max) | Less than 0.3W |
| Input | 100~240V (50/60Hz) |
| Power Save/Sleep Mode (Max) | Less than 0.5W |
| Type | External Power(Adapter) |
| Dimensions/Weights | |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 27.2" x 6.6" x 20.6" |
| Shipping Weight | 21.8 lbs |
| With Stand (WxHxD) | 24.2" x 21.0" x 8.7" (Up) 24.2" x 15.9" x 8.7" (Down) |
| With Stand Weight | 16.3 lbs |
| Without Stand (WxHxD) | 24.2" x 14.6" x 2.0" |
| Without Stand Weight | 10.8 lbs |
| Cabinet/Accessories | |
| Display Port Cable | Yes |
| HDMI Cable | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor |
| UPC | 195174131411 |