
- 27" FHD (1920 x 1080) Display
- 180Hz Refresh Rate
- AMD FreeSync™, Black Stabilizer, Crosshair, FPS Counter, and DAS
- OnScreen Control for Gaming & User Defined Key
- 3-Side Virtually Borderless Design
- HDMI, DisplayPort, and H/P Out
27 Inch UltraGear™ FHD 180Hz AMD FreeSync HDR10 Gaming Monitor
| Picture Quality | |
| PPI | 82 |
| Color Depth (Number of Colors) | 16.7M |
| Native Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness (Typical, Minimum) | 250 cd/m (Typ) / 200 cd/m (Min) |
| Color Gamut (Typ.) | NTSC 72% (CIE1931) |
| Contrast Ratio | 3000:1 (Typ.) |
| Display Type | VA |
| Pixel Pitch (mm) | 0.3114 x 0.3114 |
| Refresh Rate | 180Hz |
| Resolution | FHD |
| Response Time (GTG) | 1ms MBR, 5ms (GtG at Faster) |
| Screen Size | 27" |
| Surface Treatment | Anti-Glare |
| Viewing Angle | 178 (R/L), 178 (U/D) |
| Special Features | |
| AMD FreeSync | Yes |
| Headphone 3-Pole | Yes |
| AMD FreeSync™ Technology | Yes |
| Auto Input Switch | Yes |
| Black Stabilizer | Yes |
| Color Weakness Mode | Yes |
| Crosshair | Yes |
| Dynamic Action Sync | Yes |
| Flicker Safe | Yes |
| FPS Counter | Yes |
| HDR Effect | Yes |
| HDR10 | Yes |
| Motion Blur Reduction Technology | Yes |
| OnScreen Control (OSC) | Yes |
| Reader Mode | Yes |
| Smart Energy Saving | Yes |
| User Define Key | Yes |
| Input/Output | |
| HDMI (HDCP Version) | 1.4 |
| DisplayPort HDCP Version | 1.4 |
| DisplayPort | 1 |
| HDMI | 2 |
| DisplayPort Version 1.4 | Yes |
| HDMI Version 2.0 | Yes |
| Headphone Out | Yes |
| Stand | |
| Stand Ergonomics | Tilt |
| Detachable Base | Yes |
| Tilt (Angle) | -5~15 |
| Wall Mount Size (mm) | 100 x 100mm |
| Power | |
| Input | 100-240V (50/60Hz) |
| Power Consumption (Sleep Mode) | Less than 0.5W |
| Power Consumption (Typ.) | 17.1 W |
| Power Save/Sleep Mode (Max) | Less than 0.5W |
| Type | External Power (Adapter) |
| Dimensions/Weights | |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 30.6" x 6.1" x 17.1" |
| Shipping Weight | 13 lbs |
| With Stand (WxHxD) | 24.2" x 7.9" x 18.0" |
| With Stand Weight | 8.5 lbs |
| Without Stand (WxHxD) | 24.2" x 14.3" x 1.5" |
| Without Stand Weight | 7.2 lbs |
| Cabinet/Accessories | |
| HDMI Cable | Yes |
| Warranty | |
| Country of origin | China |
| Limited Warranty | 1 Year Parts & Labor |
| UPC | 195174086049 |