
- 27" FHD IPS Display (1920x1080)
- sRGB 115% (Deep Red)
- Brightness Stabilization
- Dustproof & Waterproof
- Protection Glass
- Flicker Safe
27" FHD Surgical Monitor
| Electrical | |
| Power Consumption (Max.) | 120W |
| Power Consumption (Power Off) | Less than 0.3W |
| Power Type | External Power (Adapter) |
| Power Consumption (Sleep Mode) | Not Available |
| Power Consumption (On Mode) | Not Available |
| AC Input | 100-240 Vac, 50/60 Hz |
| DC Output | 19V, 6.32A |
| Connectivity | |
| HDMI In | Yes (x1) v1.0 |
| HDMI (Max. Resolution at Hz) | Not Available |
| HDMI (w/o VRR) | Not Available |
| DVI In | Yes (x1) (Compatible with D-sub & Component via adapter) |
| DVI (V Frequency) | Not Available |
| DVI (Max Resolution at Hz) | Not Available |
| DisplayPort In | No |
| DisplayPort (w/o VRR) | Not Available |
| DisplayPort (Max. Resolution at Hz) | Not Available |
| RS-232C In (D-sub 9-pin) | No |
| USB Type-A (Downstream) | Yes (x1) USB 3.0 |
| USB Type-B (Upstream) | Yes (x1) USB 3.0 |
| S-Video | Yes (x1) |
| 3G-SDI In | Yes (x1) |
| 12G-SDI In (3.5 mm) | No |
| AC In | No |
| DC In (4 pin) | No |
| DisplayPort Out | No |
| Audio Output Jack Location | No |
| DVI Out | Yes (x1) |
| 3G-SDI Out | Yes (x1) |
| 12G-SDI Out (3.5 mm) | No |
| Headphone Out (3.5 mm) | No |
| Digital Scanning Frequency (H/V) | HDMI, DVI-D: 30-83 kHz / 56-61 Hz / 56-61 Hz |
| Daisy Chain | No |
| Signal Input Jack Location | Not Available |
| Panel | |
| Screen Size (Inches) | 27" |
| Diagonal (Inches) | 27 |
| Panel Type | IPS + Glass |
| Backlight Type | LED |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
| Pixel Pitch | 0.3114 mm x 0.3114 mm |
| Brightness (Typ.) | 1000 cd/m |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Color Gamut | sRGB 115% (Deep Red) |
| Color Depth (Number of Colors) | 10 bit |
| Viewing Angle (H x V) | 178° x 178° |
| Response Time (G to G) (Faster-setting) | Not Available |
| Response Time (G to G) (Off-setting) | 14 ms |
| Surface Treatment (Anti Glare) | No |
| Surface Treatment (Hard Coating) | 8H |
| HDR | No |
| HDR Effect | No |
| Features | |
| Screen Flip | No |
| Quick Charge | No |
| DDC/CI | No |
| Original Ratio | No |
| Brightness (DICOM Calibrated) | Not Available |
| Focus View Mode | No |
| Uniformity Compensation | No |
| Light Box Mode | No |
| Key Lock | No |
| Calibration Software | No |
| DICOM Mode | No |
| DPM | No |
| Failover Input Switch | No |
| User Preset Quick Setting | No |
| 4 Screen Split | No |
| Color Temperature | No |
| Uniformity | No |
| Super Resolution+ | No |
| HW Calibration | No |
| Automatic Standby | No |
| Brightness Stabilization | Yes |
| DynaMic Sync Mode (Thru Mode) | Yes |
| Pathology Mode | No |
| Six Axis Control | No |
| HDCP | No |
| DICOM Calibrated | No |
| Factory Calibration | No |
| DICOM Compliant | No |
| Brightness Uniformity Correction | No |
| BLS (ALS) | No |
| Color Calibrated | No |
| Multi-resolution Mode | No |
| Gamma | DICOM Gamma curve, Gamma 1.8, Gamma 2.0, Gamma 2.2, Gamma 2.4, Gamma 2.6 |
| Picture Mode | No |
| Mechanical | |
| Color | White |
| Adjustable Stand | N/A |
| Base Detachable | N/A |
| One Click Stand Set-up | N/A |
| Stand Height Range | N/A |
| Tilt (Angle) | N/A |
| Swivel (Angle) | N/A |
| Pivot | N/A |
| Weight | 17.0 lbs / 7.7 kg |
| Weight with Stand | N/A |
| Shipping Weight | 24.9 lbs / 11.3 kg |
| Dimensions (W x H x D) | 25.8 x 16.3 x 2.4 in / 656.4 x 412.9 x 62.2 mm |
| Dimension with Stand (W x H x D) | N/A |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 29.3 x 6.2 x 19.5 in / 743 x 157 x 496 mm |
| VESA™ Wall Mount | 100 x 100 mm, 200 x 100 mm |
| LG Software Compatible | |
| On Screen Control | Not Available |
| Dual Controller | Not Available |
| Regulatory & Certifications | |
| Impact Protection | No |
| ICES-003 | No |
| Windows 10 | No |
| EN (EN 60950-1/EN55032, 55024) | No |
| MFDS (KR) | No |
| CE MDD (EU) | CE MDD Class I |
| CE (Regulatory) | No |
| IEC (IEC 60950-1/EN (EN 60950-1/EN 55032, 55035) | No |
| ANSI/AAMI ES 60601-1 | Yes |
| FCC (US) | FCC Part 15 Class A |
| CMDR (Canada) | No |
| RoHS (Environmental) | Yes |
| GMP | No |
| IP Rating (Solid / Liquid Ingress) (Front) | IP35 |
| TGA / RCM (Australia) | No |
| IEC (IEC 60601-1 / IEC 60601-1-2) | Yes |
| TAA Compliance | No |
| CE (MDD 93/42/EEC, 2007/47/EC) | No |
| CISPR (Global) | No |
| REACH (Environmental) | Yes |
| CSA (CAN/CSA-C22.2 NO. 60601-1) | Yes |
| WEEE | Yes |
| FDA (US) | No |
| RCM (Australia) | No |
| IEC (IEC 60950-1/IEC 55032, 55024) | No |
| CSA (CAN/CSA C22.2 No.60601-1, CSA 22.2 No.601.1-M90) | No |
| KGMP | No |
| ISO13485 | No |
| IP Rating (Solid / Liquid Ingress) (Rear) | IP32 |
| UL/cUL Certification | No |
| Warranty & Other | |
| Assembled In | China |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Accessories Included | Adapter, CD/Book Manual, D-Sub to DVI-I adapter, DVI-D cable, HDMI Cable, Power Cord |
| UPC | 7 19192 62421 4 |
| Protective Glass | |
| Thickness | No |
| Anti-Reflective | No |
| Anti-Fingerprint | No |
| Software Features | |
| Picture-by-Picture (PBP) | No |
| Picture-in-Picture (PIP) | No |
| Smart Energy Saving | No |
| Flicker Safe | No |
| Reader Mode | No |
| Black Stabilizer® | No |
| Text Mode | No |
| USB Plug & Play | No |
| User Convenience | |
| Auto Luminance Sensor | No |
| Presence Sensor | No |
| Hot Key | No |
| Lighting | No |
| Control Key | |
| Key Type | Not Available |
| LED Color (On Mode) | Not Available |
| LED Color (Power save mode) | Not Available |
| Key Location | Not Available |
| Key Number (Power Key Included) | Not Available |