
- 27" FHD (1920 x 1080) IPS Display
- 3-Side Virtually Borderless Design
- AMD FreeSync
- Dual HDMI
- OnScreen Control
- Refresh Rate 75Hz
27 Inch FHD IPS 3-Side Borderless Monitor with Dual HDMI
| Picture Quality | |
| Color Depth (Number of Colors) | 16.7M |
| Native Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness (Typical, Minimum) | 250 cd/m (Typ) / 200 cd/m (Min) |
| Color Gamut (Typ.) | NTSC 72% (CIE1931) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) |
| Display Type | IPS |
| Pixel Pitch (mm) | 0.3114 x 0.3114 |
| Refresh Rate | 75Hz |
| Resolution | FHD |
| Response Time (GTG) | 5ms (GtG at Faster) |
| Screen Size | 27" |
| Surface Treatment | Anti-Glare |
| Viewing Angle | 178 (R/L), 178 (U/D) |
| Special Features | |
| AMD FreeSync | Yes |
| Headphone 3-Pole | Yes |
| Adaptive Sync | AMD FreeSync™ |
| Black Stabilizer | Yes |
| Color Calibrated | Yes |
| Color Weakness Mode | Yes |
| Crosshair | Yes |
| Dynamic Action Sync | Yes |
| Factory Calibration | Yes |
| Flicker Safe | Yes |
| Motion Blur Reduction Technology | Yes |
| OnScreen Control (OSC) | Yes |
| Reader Mode | Yes |
| Smart Energy Saving | Yes |
| Super Resolution+ | Yes |
| Input/Output | |
| HDMI (HDCP Version) | 1.4 |
| HDMI | 2 |
| HDMI Version 1.4 | Yes |
| D-Sub | Yes |
| Headphone Out | Yes |
| Stand | |
| Stand Ergonomics | Tilt |
| Detachable Base | Yes |
| Tilt (Angle) | -5~15 |
| Wall Mount Size (mm) | 100 x 100mm |
| Power | |
| Power Consumption (DC Off) | Less than 0.3W |
| Input | 100-240V (50/60Hz) |
| Power Consumption (Max.) | 28 W |
| Power Consumption (Sleep Mode) | Less than 0.3W |
| Power Consumption (Typ.) | 25.5 W |
| Type | External Power (Adapter) |
| Dimensions/Weights | |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 27.2" x 171" x 5.6" |
| Shipping Weight | 13.5 lbs |
| With Stand (WxHxD) | 24.1" x 17.9" x 8.2" |
| With Stand Weight | 10.6 lbs |
| Without Stand (WxHxD) | 24.1" x 12.9" x 2.9" |
| Without Stand Weight | 9.5 lbs |
| Cabinet/Accessories | |
| HDMI Cable | Yes |
| Warranty | |
| Country of origin | China |
| Limited Warranty | 1 Year Parts & Labor |
| UPC | 195174000496 |