
- 29" UltraWide FHD HDR10 AMD FreeSync™ IPS Monitor with USB Type-C™
- Up to sRGB 99% Color Gamut / HDR10
- USB Type-C™ Connectivity
- AMD FreeSync / 1ms MBR / Refresh Rate 100Hz
- Stereo Speaker with Waves MaxxAudio®
- 3-Side Virtually Borderless Design
29 Inch UltraWide FHD HDR10 AMD FreeSync™ IPS Monitor with USB Type-C
| Picture Quality | |
| Color Depth (Number of Colors) | 16.7M |
| Native Resolution | WFHD (2560 x 1080) |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Brightness (Typical, Minimum) | 250 cd/m (Typ) / 200 cd/m (Min) |
| Color Gamut (Min.) | sRGB 90% (CIE1931) |
| Color Gamut (Typ.) | sRGB 99% (CIE1931) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) 700:1 (Min.) |
| Display Type | IPS |
| Pixel Pitch (mm) | 0.2626 x 0.2628 |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Resolution | FHD |
| Response Time (GTG) | 5ms (GtG at Faster) |
| Screen Size | 29" |
| Surface Treatment | Anti-Glare |
| Viewing Angle | 178 (R/L), 178 (U/D) |
| Special Features | |
| AMD FreeSync | Yes |
| UltraWide Screen | Yes |
| Headphone 3-Pole | Yes |
| AMD FreeSync™ Technology | Yes |
| Auto Input Switch | Yes |
| Black Stabilizer | Yes |
| Color Calibrated | Yes |
| Color Weakness Mode | Yes |
| Crosshair | Yes |
| Dual Controller | Yes |
| Dynamic Action Sync | Yes |
| Factory Calibration | Yes |
| Flicker Safe | Yes |
| HDR (High Dynamic Range) | Yes |
| HDR Effect | Yes |
| HDR10 | Yes |
| Motion Blur Reduction Technology | Yes |
| OnScreen Control (OSC) | Yes |
| Reader Mode | Yes |
| Smart Energy Saving | Yes |
| Super Resolution+ | Yes |
| Input/Output | |
| HDMI (HDCP Version) | 2.2 |
| HDMI | 1 |
| DisplayPort HDCP Version | 2.2 |
| DisplayPort | 1 |
| USB Type-C | 1 |
| USB-C | Yes |
| HDMI Version 1.4 | Yes |
| DisplayPort Version 1.4 | Yes |
| DP Version | 14 |
| Headphone Out | Yes |
| USB-C (DP Alternate Mode) | Yes |
| USB-C (Max. Resolution at Hz) | 2560 x 1080 @ 100Hz |
| Stand | |
| Stand Ergonomics | Tilt |
| Detachable Base | Yes |
| Tilt (Angle) | -5~15 |
| Wall Mount Size (mm) | 100 x 100mm |
| Wall Mountable | Yes |
| Sound | |
| MAXX Audio | Yes |
| Speaker | Yes |
| Power | |
| Power Consumption (DC Off) | Less than 0.3W |
| AC Input | 100-240 Vac, 50/60 Hz |
| Input | 100-240V (50/60Hz) |
| Power Consumption (Energy Star) | 13 W |
| Power Consumption (Max.) | 28 W |
| Power Consumption (Sleep Mode) | Less than 0.3W |
| Power Consumption (Typ.) | 22 W |
| Type | External Power (Adapter) |
| Dimensions/Weights | |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 32.4" x 16.3" x 6.3" |
| Shipping Weight | 15 lbs |
| With Stand (WxHxD) | 27.1" x 16" x 8.8" |
| With Stand Weight | 9.9 lbs |
| Without Stand (WxHxD) | 27.1" x 12.3" x 1.8" |
| Without Stand Weight | 8.8 lbs |
| Cabinet/Accessories | |
| HDMI Cable | Yes |
| Warranty | |
| Country of origin | China |
| Limited Warranty | 1 Year Parts & Labor |
| UPC | 195174028094 |