
- 32" UHD (3840 x 2160) IPS Display provides abundant workspacet
- Experience stunning, crips colors with DCI-P3 90% Color Gamut with HDR10t
- Ergonmonic stands lets you adjust for comfortt
- USB Type-C® lets you work and charget
- End your day with a little gaming help from AMD FreeSync™ Premium, Dynamic Action Sync® & Black Stabilizer®t
- Great for home & corporate offices, schools & moret
32" 4K UHD Monitor with HDR10 and USB Type-C™ Connectivitiyt
| Electrical | |
| Power Consumption (Max.) | Not Available |
| Power Consumption (Power Off) | Less than 0.3W |
| Power Type | External Power (Adapter) |
| Power Consumption (Sleep Mode) | Less than 0.5W |
| Power Consumption (On Mode) | Not Available |
| Power Consumption (On-Mode) (ErP) | Not Available |
| AC Input | 100-240V~, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Normal On EPA) | Not Available |
| Power Consumpution (Energy Star Power) | Not Available |
| DC Output | Not Available |
| Power Consumption (Typ.) | Not Available |
| Connectivity | |
| HDMI In | Yes (x2) v2.0 HDCP 2.2 |
| HDMI (V Frequency) | 56~61 Hz |
| HDMI (H Frequency) | Not Available |
| HDMI (FreeSync) | 40~60 Hz (Extended), 48~60 Hz (Basic) |
| HDMI (Max. Resolution) | Not Available |
| HDMI (w/o VRR) | Not Available |
| HDMI (w/ VRR) | Not Available |
| DVI-D In | No |
| DVI-D (V Frequency) | N/A |
| DVI-D (H Frequency) | N/A |
| D-Sub | No |
| D-Sub (V Frequency) | N/A |
| D-Sub (H Frequency) | N/A |
| D-Sub (Max Resolution) | N/A |
| DisplayPort In | Yes (x1) v1.4 HDCP 2.2 |
| DisplayPort (V Frequency) | Not Available |
| DisplayPort (H Frequency) | Not Available |
| DisplayPort (FreeSync) | Not Available |
| DisplayPort (Max Resolution) | Not Available |
| DisplayPort (w/o Adaptive-Sync) | Not Available |
| DisplayPort (w/ Adaptive-Sync) | Not Available |
| RS-232C In (3.5 mm 4-pin) | No |
| RJ45 (Ethernet) | No |
| USB Type-A (Upstream) | No |
| USB Type-A (Quick Charging) | Not Available |
| USB Type-A (Downstream) | Yes (x2) v3.0 |
| USB Type-C In | Yes (x1) HDCP 2.2 |
| USB Type-C (DisplayPort Version) | 1.4 |
| USB Type-C Power Delivery | 96W |
| USB Type-C (V Frequency) | 56~61 Hz |
| USB Type-C (Max. Resolution) | 3840 x 2160 @ 60 Hz |
| Thunderbolt™ | No |
| Thunderbolt™ Power Delivery | N/A |
| Thunderbolt™ (USB-Compatibility) | No |
| Thunderbolt™ (V Frequency) | No |
| Thunderbolt™ (Max Resolution) | No |
| PC Audio In | No |
| Microphone In (3.5 mm) | No |
| Built-in KVM | No |
| DisplayPort Out | No |
| Headphone Out (3.5 mm) | Yes |
| Daisy Chain | No |
| Port Location | Not Available |
| Panel | |
| Screen Size (Inches) | 32" |
| Diagonal (Inches) | 31.5 |
| Panel Technology | VA |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Backlight Technology | Not Available |
| Native Resolution | 3840 x 2160 (UHD) |
| Panel Multi | Not Available |
| Backlight Array | Not Available |
| Backlight Dimming | Not Available |
| Local Dimming Zone | No |
| Pixel Pitch | 0.18159 x 0.18159 mm |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness (Typ.) | 350 nits |
| Brightness (Min.) | 280 nits |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Contrast Ratio with DFC | No |
| Digital Fine Contrast (DFC) | No |
| Color Gamut | DCI-P3 80% (CIE 1976) |
| Color Depth (Number of Colors) | 10 bit (8 bit + FRC), 1.07 Billion Colors |
| Viewing Angle (H x V) | 178° x 178° |
| Response Time (G to G) | 4 ms |
| Surface Treatment (Haze) | No |
| Surface Treatment (Anti Glare) | Yes |
| Surface Treatment (Hard Coating) | No |
| Curved | No |
| Curvature | No |
| HDR 10 | Yes |
| HDR Effect | Yes |
| VESA DisplayHDR™ | No |
| Wide Color Gamut (WCG) | Yes |
| Nano IPS™ Technology | No |
| Audio/Sound | |
| Built-in Speakers | Yes |
| Rich Bass | No |
| MaxxAudio® | Yes |
| Output Frequency | Not Available |
| Output dB | Not Available |
| Camera & Mic | |
| Built-in Mic | No |
| Built-in Webcam | No |
| Features | |
| Color Weakness | Yes |
| DDC/CI | No |
| Key Lock | No |
| Off Timer | No |
| Black Equalizer | No |
| DAS Mode | No |
| Power Charge | No |
| MBR (Supported Frequencies) | No |
| Auto Input Switch | No |
| Super Resolution+ | Yes |
| HW Calibration | No |
| Intelligent Auto (Auto Adjustment) | No |
| Remote Control | No |
| Six Axis Control | No |
| Color Calibrated | No |
| User Define Key | No |
| Picture Mode | (Non HDR Contents) --> Custom, Vivid, HDR Effect, Reader, Cinema, FPS, RTS, Color Weakness (HDR Contents) --> Custom, Vivid, Cinema, FPS, RTS |
| Mechanical | |
| Color (Front Cabinet) | Black Texture |
| Color (Back Cover) | Black |
| Color (Middle Cabinet) | Not Available |
| Color (Stand Base) | Black |
| Color (Stand Body) | Black |
| Borderless Design | Not Available |
| Base Detachable | Yes |
| OneClick Stand | Yes |
| Display Position Adjustments | Height, Pivot, Tilt |
| Tilt | -5° to 20° |
| Height Range | 4.3 in / 110 mm |
| Pivot | Clockwise |
| Extend/Retract | N/A |
| Down Height | N/A |
| Wall Mountable | Yes (100 x 100 mm) |
| Assembly Step | Not Available |
| Mini PC Bracket Ready | No |
| Weight | 18.5 lbs / 8.4 kg |
| Weight without Stand | 14.8 lbs / 6.7 kg |
| Shipping Weight | 26.5 lbs / 12 kg |
| Dimensions (W x H x D) | Not Available |
| Dimensions without Stand (W x H x D) | ) 28.1 x 16.5 x 1.8 in / 714.3 x 420.0 x 45.7 mm |
| Dimensions Stand Up (W x H x D) | 28.1 x 23.4 x 9.4 in / 714.3 x 595.6 x 239.3 mm |
| Dimensions Stand Down (W x H x D) | 28.1 x 19.1 x 9.4 in / 714.3 x 485.6 x 239.3 mm |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 32.3 x 20.0 x 8.9 in / 821 x 507 x 226 mm |
| Pallet Stuffing (20ft/40ft/40ft HC) | Not Available |
| LG Software Compatible | |
| OnScreen Control /Switch | Yes |
| LG UltraGear™ Control Center | No |
| True Color Pro | No |
| LG Callibration Studio | No |
| Dual Controller | Yes |
| Regulatory & Certifications | |
| CB | No |
| ROHS, REACH (Environmental) | No |
| Operating System | No |
| Thunderbolt Certification | No |
| CE (Regulatory) | No |
| USB-IF | No |
| CEC (Regulatory) | No |
| U.S. ePEAT (Environmental) | Yes |
| TUV Eyesafe | No |
| ISO13406-2 | No |
| FCC (Regulatory) | Class B |
| TUV LBL | No |
| PVC-Free | No |
| EPA (Environmental) | Yes (8.0) |
| USB-C (VESA) | No |
| TAA Compliance | Yes |
| Vesa Wall Mount Standards | No |
| ISO 9241-307 | No |
| TUV-GS | No |
| ERP (Environmental) | Yes |
| TUV-TYPE (Regulatory) | Yes |
| TCO (Sustainability) | No |
| TUV-Ergo | No |
| Energy Star (Environmental) | Yes |
| IEC (Electrical) | No |
| UL/cUL Certification | Yes |
| Warranty & Other | |
| Assembled In | Mexico |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Onscreen Display Languages | 18 Countries, Chinese, English, Finnish, French, Germanic, Greek, Hindi, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Portuguese (Brazil), Russian, Spanish, Swedish, Traditional Chinese, Ukrainian |
| Optional Accessories | |
| UPC | 1 95174 04805 4 |
| Hardware Features | |
| Auto Brightness Sensor | No |
| Gaming Features | |
| AMD FreeSync™ | Yes |
| RADEON FreeSync™ | No |
| FreeSync™ (Low Frame Compensation) | No |
| Black Stabilizer® | Yes |
| Dynamic Action Sync® | Yes |
| Crosshair | No |
| Motion Blur Reduction Technology | No |
| NVIDIA G-Sync™ | No |
| FPS Counter | No |
| OverClocking | No |
| Software Features | |
| Picture-by-Picture (PBP) | No |
| Local Dimming | No |
| Picture-in-Picture (PIP) | No |
| Smart Energy Saving | Yes |
| Low Blue Light | No |
| Flicker Safe | Yes |
| Reader Mode | Yes |
| Color Blind Mode | No |
| USB Plug & Play | No |
| Control Key | |
| Local Key Operation | Not Available |
| Key Type | Not Available |
| LED Color (On Mode) | Not Available |
| LED Color (Power save mode) | Not Available |
| Key Location | Not Available |