
- A 34" 21:9 IPS UltraWide™ Full HD display enables multitasking with more screen space
- Enjoy HDR brightness, vivid sRGB color, and crisp IPS clarity from any angle
- USB Type-C™, DisplayPort, and HDMI offer optimized device connectivity
- Enjoy immersive, room-filling sound with Waves MaxxAudio™ built-in stereo speakers
- LG Switch app splits your screen, customizes layouts, and streamlines work and play
- 100Hz refresh and fast response keep motion smooth for work and streaming
- Reader Mode fine-tunes your screen for a softer, natural reading experience
- Slim L-shaped stand saves space, while height, tilt, and swivel adjustments optimize your view
34 Inch UltraWide™ IPS FHD 100Hz VESA DisplayHDR™ 400 Monitor with Slim Stand, Built-in Speakers
| Picture Quality | |
| Color Depth (Number of Colors) | 16.7M |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Brightness (Typical, Minimum) | (Typ.) 400 cd/m (Min.) 320 cd/m |
| Color Gamut (Typ.) | sRGB 99% (CIE1931) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) |
| Display Type | IPS |
| Pixel Pitch (mm) | 0.31242 x 0.310 |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Resolution | 2560 x 1080 |
| Response Time (GTG) | 5ms (GtG at Faster) |
| Screen Size | 34" |
| Viewing Angle | 178 (R/L), 178 (U/D) |
| Special Features | |
| LG Switch | Yes |
| Headphone 3-Pole | Yes |
| Auto Input Switch | Yes |
| Black Stabilizer | Yes |
| Color Weakness Mode | Yes |
| Crosshair | Yes |
| Dual Controller | Yes |
| Dynamic Action Sync | Yes |
| Flicker Safe | Yes |
| HDR Effect | Yes |
| HDR10 | Yes |
| Motion Blur Reduction Technology | Yes |
| Reader Mode | Yes |
| Smart Energy Saving | Yes |
| Super Resolution+ | Yes |
| VESA DisplayHDR™ | DisplayHDR™ 400 |
| Input/Output | |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | Yes(1ea) |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version 1.4 | Yes |
| DisplayPort Version 1.4 | Yes |
| Headphone Out | Yes |
| Stand | |
| Display Position Adjustments | Height, Swivel, Tilt |
| Wall Mount Size (mm) | 100 x 100 |
| Sound | |
| MAXX Audio | Yes |
| Speaker | Yes |
| Power | |
| DC Off (Max) | Less than 0.3W |
| Input | 100~240V (50/60Hz) |
| Power Save/Sleep Mode (Max) | Less than 0.5W |
| Type | External Power(Adapter) |
| Dimensions/Weights | |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 35.8" x 7.9" x 18.1" |
| Shipping Weight | 28.7 lbs |
| With Stand (WxHxD) | 32.1" x 21.0" x 9.1" |
| With Stand Weight | 19.4 lbs |
| Without Stand (WxHxD) | 32.1" x 14.4" x 1.8" |
| Without Stand Weight | 13.2 lbs |
| Cabinet/Accessories | |
| HDMI Cable | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor |
| UPC | 195174131688 |