
- 34" Curved (3440 x 1440) QHD Display
- sRGB 99% (Typ.) & HDR 10
- USB Type-C™ with 65W Power Delivery
- 160Hz Refresh Rate & AMD FreeSync™ Premium Pro
- Speaker with MaxxAudio®
- Tilt/Height Adjustable Stand with One Click Stand
34 Inch Curved UltraWide™ QHD 1440P HDR 10 160Hz USB Type-C™ Monitor with AMD FreeSync™ Premium Pro
| Picture Quality | |
| Color Depth (Number of Colors) | 16.7M |
| Native Resolution | WQHD (3440 x 1440) |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Brightness (Typical, Minimum) | 300 cd/m (Typ) / 240 cd/m (Min) |
| Color Gamut (Typ.) | sRGB 99% (CIE1931) |
| Contrast Ratio | 3000:1 (Typ.) |
| Display Type | VA |
| Pixel Pitch (mm) | 0.07725 x 0.23175 |
| Refresh Rate | 160Hz |
| Resolution | QHD |
| Response Time (GTG) | 5ms (GtG at Faster) |
| Screen Size | 34" |
| Surface Treatment | Anti-Glare |
| Viewing Angle | 178 (R/L), 178 (U/D) |
| Special Features | |
| Curvature | 1800R |
| UltraWide Screen | Yes |
| Headphone 3-Pole | Yes |
| AMD FreeSync Premium | Yes |
| Curved Screen | Yes |
| Adaptive Sync | FreeSync Premium |
| Auto Input Switch | Yes |
| Black Stabilizer | Yes |
| Color Calibrated | Yes |
| Crosshair | Yes |
| Curved | Yes |
| Dual Controller | Yes |
| Dynamic Action Sync | Yes |
| Factory Calibration | Yes |
| Flicker Safe | Yes |
| HDR (High Dynamic Range) | Yes |
| HDR Effect | Yes |
| HDR10 | Yes |
| Motion Blur Reduction Technology | Yes |
| OnScreen Control (OSC) | Yes |
| Reader Mode | Yes |
| Smart Energy Saving | Yes |
| Input/Output | |
| USB Down-stream | YES(2ea/ver3.0) |
| HDMI (HDCP Version) | 2.2 |
| HDMI | 2 |
| DisplayPort HDCP Version | 2.2 |
| DisplayPort | 1 |
| USB Type-C | 1 |
| USB-C | Yes |
| HDMI Version 2.0 | Yes |
| DisplayPort Version 1.4 | Yes |
| Headphone Out | Yes |
| USB-C (Data Transmission) | Yes |
| USB-C (Power Delivery) | 65 W |
| Stand | |
| Stand Ergonomics | Tilt/Height |
| Detachable Base | Yes |
| Height (mm) | 110mm |
| One Click Stand Set-up | Yes |
| Tilt (Angle) | -5~20 |
| Wall Mount Size (mm) | 100 x 100mm |
| Sound | |
| MAXX Audio | Yes |
| Speaker | Yes |
| Power | |
| Power Consumption (DC Off) | Less than 0.3W |
| Input | 100-240V (50/60Hz) |
| Power Consumption (Sleep Mode) | Less than 0.5W |
| Power Save/Sleep Mode (Max) | Less than 0.5W |
| Type | External Power (Adapter) |
| Dimensions/Weights | |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 38.8" x 20.6" x 8.4" |
| Shipping Weight | 23.2 lbs |
| With Stand (WxHxD) | 31.9" x 22.4" x 10.2" (Up) 31.9" x 18" x 10.2" (Down) |
| With Stand Weight | 16.9 lbs |
| Without Stand (WxHxD) | 31.9" x 14.1" x 3.6" |
| Without Stand Weight | 12.8 lbs |
| Cabinet/Accessories | |
| USB Type-C Cable | Yes |
| Display Port Cable | Yes |
| HDMI Cable | Yes |
| Warranty | |
| Country of origin | China |
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor |
| UPC | 195174038093 |