
- A wide 38-inch 21:9 curved Nano IPS screen with WQHD+ 3840x1600 resolution for immersive viewing.
- VESA Display HDR 600 certification with 98% DCI-P3 color coverage for rich visuals.
- 144Hz refresh rate with IPS 1ms GtG response for smooth motion on screen.
- Manage two devices on one display with Built-in Picture-by-Picture, Picture-in-Picture, and Dual Controller KVM
- Fully adjustable stand plus USB-C, HDMI, DisplayPort, RJ45, and USB connectivity
38" UltraWide™ QHD+ (3840x1600) Curved monitor
| Connectivity | |
| HDMI In | Yes (x2) |
| DVI-D In | No |
| D-Sub | No |
| DisplayPort In | Yes (x1) |
| RS-232C In (3.5 mm 4-pin) | No |
| RJ45 (Ethernet) | No |
| USB Type-A (Upstream) | Yes (x1) v3.0 |
| USB Type-A (Downstream) | Yes (x4) v3.0 |
| USB Type-C In | Yes (x1) |
| USB Type-C Power Delivery | 90W |
| Thunderbolt™ | No |
| Thunderbolt™ Power Delivery | No |
| Thunderbolt™ (USB-Compatibility) | No |
| Thunderbolt™ (V Frequency) | No |
| Thunderbolt™ (Max Resolution) | No |
| PC Audio In | No |
| Microphone In (3.5 mm) | No |
| Built-in KVM | Yes |
| DisplayPort Out | No |
| Headphone Out (3.5 mm) | Yes |
| Daisy Chain | No |
| Panel | |
| Screen Size (Inches) | 38" |
| Diagonal (Inches) | 37.5 |
| Panel Technology | Nano IPS™ |
| Native Resolution | 3840 x 1600 (UWQHD) |
| Brightness (Typ.) | 450 nits |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Contrast Ratio with DFC | No |
| Digital Fine Contrast (DFC) | No |
| Color Gamut | DCI-P3 98% (CIE 1976) |
| Viewing Angle (H x V) | 178° x 178° |
| Response Time (G to G) | 1 ms |
| Surface Treatment (Haze) | No |
| Surface Treatment (Anti Glare) | No |
| Surface Treatment (Hard Coating) | No |
| Curved | Yes |
| HDR 10 | No |
| HDR Effect | No |
| Wide Color Gamut (WCG) | Yes |
| Nano IPS™ Technology | No |
| Audio/Sound | |
| Built-in Speakers | Yes (x2) 7W |
| Rich Bass | No |
| MaxxAudio® | No |
| Camera & Mic | |
| Built-in Mic | No |
| Built-in Webcam | No |
| Features | |
| MBR (Supported Frequencies) | No |
| Color Weakness | No |
| Auto Input Switch | No |
| DDC/CI | No |
| Super Resolution+ | Yes |
| HW Calibration | No |
| Intelligent Auto (Auto Adjustment) | No |
| Remote Control | No |
| Key Lock | No |
| Six Axis Control | No |
| Off Timer | No |
| Black Equalizer | No |
| Color Calibrated | No |
| DAS Mode | No |
| User Define Key | No |
| Power Charge | No |
| Mechanical | |
| Borderless Design | 3-Side Virtually Borderless Design |
| Base Detachable | No |
| OneClick Stand | Yes |
| Display Position Adjustments | Height, Swivel, Tilt |
| Tilt | -5° to 25° |
| Height Range | 4.3 in / 110 mm |
| Swivel | -15° to 15° |
| Weight without Stand | 17.6 lbs / 8.0 kg |
| Dimensions without Stand (W x H x D) | 35.3 x 15.5 x 4.3 in / 896.4 x 394.4 x 110.1 mm |
| Dimensions Stand Up (W x H x D) | 35.3 x 23.4 x 12.1 in / 896.4 x 593.9 x 306.8 mm |
| Dimensions Stand Down (W x H x D) | 35.3 x 19.1 x 12.1 in / 896.4 x 483.9 x 306.8 mm |
| LG Software Compatible | |
| LG Callibration Studio | No |
| OnScreen Control /Switch | Yes |
| LG UltraGear™ Control Center | No |
| True Color Pro | No |
| Dual Controller | Yes |
| Regulatory & Certifications | |
| Vesa Wall Mount Standards | No |
| ISO 9241-307 | No |
| CB | No |
| ROHS, REACH (Environmental) | No |
| TUV-GS | No |
| Operating System | No |
| Thunderbolt Certification | No |
| CE (Regulatory) | No |
| ERP (Environmental) | No |
| TUV-TYPE (Regulatory) | No |
| USB-IF | No |
| CEC (Regulatory) | No |
| U.S. ePEAT (Environmental) | No |
| TUV Eyesafe | No |
| ISO13406-2 | No |
| TCO (Sustainability) | No |
| FCC (Regulatory) | No |
| TUV LBL | No |
| TUV-Ergo | No |
| Energy Star (Environmental) | No |
| PVC-Free | No |
| IEC (Electrical) | No |
| EPA (Environmental) | No |
| USB-C (VESA) | No |
| TAA Compliance | No |
| UL/cUL Certification | No |
| Warranty & Other | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Assembled In | Indonesia |
| UPC | 1 95174 13858 8 |
| Hardware Features | |
| Auto Brightness Sensor | No |
| Gaming Features | |
| AMD FreeSync™ | No |
| RADEON FreeSync™ | No |
| FreeSync™ (Low Frame Compensation) | No |
| Black Stabilizer® | Yes |
| Dynamic Action Sync® | Yes |
| Crosshair | No |
| Motion Blur Reduction Technology | No |
| NVIDIA G-Sync™ | No |
| FPS Counter | No |
| OverClocking | No |
| Software Features | |
| Picture-by-Picture (PBP) | No |
| Picture-in-Picture (PIP) | No |
| Smart Energy Saving | Yes |
| Low Blue Light | No |
| Flicker Safe | Yes |
| Reader Mode | Yes |
| Local Dimming | No |
| Color Blind Mode | No |
| USB Plug & Play | No |