
- 39" UltraGear OLED: a 21:9 curved WQHD display that's built for battle
- Outrageous OLED gaming speed at up to 240Hz and 0.03ms response time
- Seamless frame sync with FreeSync™ Premium Pro and G-SYNC® for stutter-free gaming.
- Stunning and bright OLED visuals with rich color, deep blacks, and 1.5M:1 contrast
- The 39" UltraGear OLED's steep and dramatic 800R curve surrounds you in the action
- Console or PC connectivity: HDMI 2.1, DisplayPort 1.4 and USB Type-C
39 Inch UltraGear™ OLED WQHD 240Hz 0.03ms G-Sync Compatible 800R Curved Gaming Monitor
| Picture Quality | |
| Color Depth (Number of Colors) | 1.07B |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Brightness (Typical, Minimum) | (Typ.) 275 cd/m (Min.) 250 cd/m |
| Color Gamut (Typ.) | DCI-P3 98.5% (CIE1976) |
| Contrast Ratio | 1500000:1 (Typ.) |
| Display Type | OLED |
| Pixel Pitch (mm) | 0.266 x 0.266 |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Resolution | 3440 x 1440 |
| Response Time (GTG) | 0.03ms (GtG) |
| Screen Size | 39" |
| Viewing Angle | 178 (R/L), 178 (U/D) |
| Special Features | |
| RGB LED Lighting | Hexagon Lighting |
| Curvature | 800R |
| AMD FreeSync Premium Pro | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| DTS Headphone:X | Yes |
| VESA Adaptive Sync | Yes |
| Headphone 4-Pole (Sound+Mic) | Yes |
| LG Switch | Yes |
| Auto Input Switch | Yes |
| Black Stabilizer | Yes |
| Crosshair | Yes |
| Dynamic Action Sync | Yes |
| Factory Calibration | Yes |
| FPS Counter | Yes |
| HDR Effect | Yes |
| HDR10 | Yes |
| NVIDIA G-Sync™ | Yes |
| PBP (Picture by Picture) | Yes |
| PIP (Picture in Picture) | Yes |
| Reader Mode | Yes |
| Smart Energy Saving | Yes |
| User Define Key | Yes |
| VESA DisplayHDR™ | DisplayHDR™ TRUE BLACK 400 |
| Input/Output | |
| USB Down-stream | Yes (2ea/ver3.0) |
| DisplayPort | 1 |
| USB Type-C | 1 |
| HDMI | 2 |
| HDMI Version 2.1 | Yes |
| DP Version | 1.4 |
| Headphone Out | Yes |
| USB-C (Data Transmission) | Yes |
| USB-C (Power Delivery) | 65 W |
| Stand | |
| Display Position Adjustments | Height, Swivel, Tilt |
| Wall Mount Size (mm) | 100 x 100 |
| Sound | |
| Speaker | Yes |
| Power | |
| DC Off (Max) | Less than 0.3W |
| Input | 100~240V (50/60Hz) |
| Power Save/Sleep Mode (Max) | Less than 0.5W |
| Type | External Power(Adapter) |
| Dimensions/Weights | |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 38.8" x 13.3" x 21.7" |
| Shipping Weight | 38.6 lbs |
| With Stand (WxHxD) | 34.9" x 23.9" x 12.7" (Up) 34.9" x 19.5" x 12.7" (Down) |
| With Stand Weight | 25.2 lbs |
| Without Stand (WxHxD) | 34.9" x 15.9" x 7.8" |
| Without Stand Weight | 16.1 lbs |
| Cabinet/Accessories | |
| USB Type-C Cable | Yes |
| Display Port Cable | Yes |
| HDMI Cable | Yes |
| Warranty | |
| Country of origin | China |
| Limited Warranty | 2 Year Parts & Labor |
| UPC | 195174127124 |