
- 55" (3,840 x 2,160) 4K UHD TV
- Pro:Centric® SMART
- Netflix Accessible
- Compatible with Apple AirPlay®
55" 4K Ultra HD Smart Hospitality TV
| Electrical | |
| Power Consumption (Max.) | 140W |
| Power Supply | 120 Vac, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Typ.) | 112W |
| Connectivity | |
| HDMI In | Yes (x2) |
| HDMI-ARC | Yes |
| RF In (Antenna / Cable) | Yes |
| RS-232C (3.5 mm) | Yes (x1) |
| RJ45 (LAN) | Yes |
| USB Type-A In | Yes (x1) USB 2.0 |
| Simplink (HDMI-CEC) plus CEC-HTNG | Yes (x1) 1.4 |
| Audio Out (3.5 mm) | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| IR Out | Yes |
| Built-in Wi-Fi | Yes |
| RF / AC In (Power Over Coax) | Yes |
| Panel | |
| Screen Size (Inches) | 55" |
| Native Resolution | 3840 x 2160 (UHD) |
| Brightness (Typ.) | 330 nits |
| AI Picture Pro | Yes |
| HDR10 Pro | Yes |
| HDR HLG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Audio/Sound | |
| AI Acoustic Tuning | Yes |
| AI Sound | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Features | |
| Beacon | Yes |
| Voice Recognition (Standalone / Solution) | Yes |
| IoT | Yes |
| Multi-code IR | Yes |
| Mechanical | |
| Color | Charcoal Gray |
| Bezel Width (On Bezel) | 13.2 / 13.2 / 13.2 / 19.7 mm |
| Bezel Width (Off Bezel) | 7.3 / 7.3 / 7.3 / 18.2 mm |
| Stand Type | Yes |
| Weight | 25.4 lbs / 11.5 kg |
| Weight with Stand | 25.6 lbs / 11.6 kg |
| Dimensions (W x H x D) | 48.7 x 30.7 x 9.1 in / 1236 x 780 x 230 mm |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 53.5 x 33.3 x 5.6 in / 1360 x 845 x 142 mm |
| VESA™ Standard Mount Interface | 300 x 200 mm |
| Regulatory & Certifications | |
| UL Certification | Yes |
| FCC (Regulatory) | Yes |
| Warranty & Other | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Assembled In | Mexico |
| UPC | 195174123287 |
| Basic Accessories (included) | Remote Control (S-Con / MMR (Option)), Power Cable (1.8 m / Straight Type) |
| Broadcasting | |
| Digital (Terrestrial, Cable, Satellite) | ATSC, Clear QAM |
| Analog (NTSC/SECAM/PAL) | NTSC |
| Hospitality Solutions | |
| Pro:Centric® Smart CMS | Yes |
| Pro:Centric® Direct | Yes |
| Pro:Centric® V | Yes |
| Smart Features | |
| Quick Access | Yes |
| Web Browser | Yes |
| Magic Remote Compatibility | Yes |
| Soft AP | Yes |
| Bluetooth Audio Playback | Yes |
| Smart Share | Yes |
| Multi View | Yes |
| DIAL | Yes |
| Hospitality Features | |
| Lock Mode | Yes |
| Insert Image | Yes |
| Instant On | Yes |
| Installer Menu | Yes |
| HTNG-CEC | 1.4 |
| Welcome Screen (Splash Image) | Yes |
| EzManager | Yes |
| Hotel Mode | Yes |
| Port Block | Yes |
| Software Features | |
| Wake-on-LAN (WOL) | Yes |
| SNMP | Yes |
| webRTC (Real Time Communication) | Yes |
| Video Tag | Yes (x2) |