
- 55" 3,840 x 2,160 (UHD) with 400 nits brightness
- Crisp, clear images with HDR10, HDR10 Pro & HDR HLG
- Pro:Centric® Smart management solution with Pro:Idiom®
- webOS Smart TV user interface
- Hospitality features like EZ-Manager, smart share, & quick menu
55" UHD 4K Pro:Centric® Smart Cabin & Stateroom TV
| Electrical | |
| Power Consumption (Max.) | 165W |
| Power Supply | 120 Vac, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Standby) | Less than 0.5W |
| Power Consumption (Typ.) | 72 W |
| Connectivity | |
| HDMI In | Yes (x3) |
| RS-232C (3.5 mm) | Yes (x1) |
| RJ45 (Ethernet) | Yes (x2) |
| MPI (RJ12) | Yes (x1) |
| Simplink (HDMI-CEC) | Yes (x1) HDMI 1.4 |
| AV In (3.5 mm) | No |
| TV Link CFG (3.5 mm) | Yes |
| Audio Out (3.5 mm) | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| IR Out | Yes |
| Headphone Out (3.5 mm) | No |
| Speaker Out / Line Out | Yes |
| Panel | |
| Screen Size (Inches) | 55" |
| Native Resolution | 3840 x 2160 (UHD) |
| Brightness (Typ.) | 400 nits |
| AI Picture Pro | No |
| HDR | Yes |
| HDR10 Pro | Yes |
| HDR HLG | Yes |
| Game Optimizer | No |
| Audio/Sound | |
| AI Acoustic Tuning | Yes |
| AI Sound | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Features | |
| Beacon | Yes |
| Voice Recognition (Standalone / Solution) | Yes |
| NTP Sync Timer | Yes |
| Diagnostics | Yes (IP Remote) |
| VLAN ID | Yes |
| Multi-code IR | Yes |
| Energy Saving Mode | Yes |
| Mechanical | |
| Color | Dark Charcoal Gray |
| Bezel Width (On Bezel) | 12.8 / 12.8 / 12.8 / 19.9 mm |
| Bezel Width (Off Bezel) | 6.9 / 6.9 / 6.9 / 18.4 mm |
| Weight | 30.9 lbs / 14.0 kg |
| Shipping Weight | 49.2 lbs / 22.3 kg |
| Dimensions (W x H x D) | 48.6 x 28.1 x 2.3 in / 1235 x 715 x 57.5 mm |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 53.5 x 33.9 x 8.1 in / 1360 x 860 x 207 mm |
| Kensington Lock | Yes |
| Regulatory & Certifications | |
| UL Certification | Yes |
| FCC (Regulatory) | Yes |
| Conformal Coating | Yes |
| Warranty & Other | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Broadcasting | |
| Analog (NTSC/SECAM/PAL) | NTSC |
| Hospitality Solutions | |
| Pro:Centric® Direct | Yes |
| Pro:Centric® V | Yes |
| Pro:Idiom® DRM (S/W, Mobile, Lite) | Yes |
| Pro:Idiom® Media DRM | Yes |
| Pro:Centric Server | Yes |
| Smart Features | |
| Pre-loaded Apps | Yes |
| Bluetooth Sound Sync (Audio Playback) | Yes |
| Smart Share | Yes |
| Hospitality Features | |
| Lock Mode | Yes (Limited) |
| Insert Image | Yes |
| Instant On | Yes |
| One Channel Map | LCM |
| Installer Menu | Yes |
| HTNG-CEC | 1.4 |
| RJP (Remote Jack Pack) Compatibility | Yes |
| Welcome Screen (Splash Image) | Yes |
| EzManager | Yes |
| Hotel Mode | Yes |
| Port Block | Yes |
| Software Features | |
| Wake-on-LAN (WOL) | Yes |
| webRTC (Real Time Communication) | Yes |
| Video Tag | Yes (x2) |
| Wake on RF | Yes |