
- 65" (3,840 x 2,160) 4K UHD OLED TVs
- webOS™ 23, Pro:Centric® SMART & Pro:Idiom®
- Netflix Accessible
- USB Data Cloning
- Bult-in Speakers
- Built-in Wi-Fi & Bluetooth
65" 4K UHD Pro:Centric® SMART OLED Hotel TV
| System | |
| Operating System (OS) | webOS™ 23 |
| Main Processor (SoC) | No |
| Electrical | |
| Power Consumption (Max.) | 347W |
| Power Supply | 100-240 Vac, 50/60 Hz |
| Optional DC Power Supply Input (AM-PW188A) | N/A |
| Power over Coax (PoC) | N/A |
| Optional DC Power Supply Output (AM-PW188A) | N/A |
| Power Consumption (Standby) | Less than 0.5W |
| Power Consumption (Typ.) | 302 W |
| Connectivity | |
| HDMI In | Yes (x3) v2.0 |
| HDMI-ARC | No |
| RF In (Antenna / Cable) | Yes (x1) |
| RS-232C (3.5 mm) | Yes (x1) |
| RS-232C (D-sub 9-pin) | No |
| RJ45 (LAN) | No |
| RJ45 (AUX LAN) | No |
| RJ45 (Ethernet) | Yes (x2) |
| MPI (RJ45) | No |
| MPI (RJ12) | Yes (x1) |
| ECI (RJ12) | No |
| Service Only (3.5 mm) | Yes (x1) |
| USB Type-A In | Yes (x2) v2.0 |
| Simplink (HDMI-CEC) | Yes (x1) HDMI 1.4 |
| Simplink (HDMI-CEC) plus CEC-HTNG | No |
| AV In (3.5 mm) | No |
| DC In | No |
| Pillow Speaker Interface (6 Pin) | No |
| TV Link CFG (3.5 mm) | N/A |
| Audio Out (3.5 mm) | Yes (x1) |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes (x1) |
| IR Out | No |
| Headphone Out (3.5 mm) | No |
| Built-in Wi-Fi | No |
| Port Location | Rear, Side |
| RF / AC In (Power Over Coax) | No |
| Debug (3.5 mm) | No |
| Speaker Out / Line Out | No |
| Panel | |
| Screen Size (Inches) | 65" |
| Panel Technology | OLED |
| Nano Cell Technology | No |
| Back Light Type | Not Available |
| Touchscreen (P-Cap) | No |
| Aspect Ratio | Not Available |
| Native Resolution | 3840 x 2160 (UHD) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| TruMotion Refresh Rate | Not Available |
| Brightness (Typ.) | 500 nits |
| Brightness (Min.) | Not Available |
| Contrast Ratio | Not Available |
| Dynamic Contrast Ratio | Not Available |
| Viewing Angle (H x V) | Not Available |
| Response Time (G to G) | Not Available |
| AI Picture Pro | Yes |
| Dynamic Vivid | No |
| Lifetime | Not Available |
| HDR10 Pro | Yes |
| HDR HLG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Audio/Sound | |
| Built-in Speakers | Yes (x2) 20W |
| AI Acoustic Tuning | Yes |
| AI Sound | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Sound Mode | No |
| One Touch Sound Tuning | No |
| Clear Voice | No |
| Features | |
| IR Signal from Receiver (Logic High Pulses) | RS-232C |
| Update Time | No |
| VLAN ID | Yes |
| Embedded b-LAN | No |
| Beacon | No |
| SI Compatible (TVLink Interactive) | No |
| NTP Sync Timer | No |
| Multi-code IR | Yes |
| Voice Recognition (Standalone / Solution) | No |
| V-Lan Tag | No |
| Mobile Connection Overlay | No |
| Diagnostics | Yes (IP Remote) |
| LG TV Plus App | No |
| Energy Saving Mode | Yes |
| External Control Interface | Yes (MPI, RS232C) |
| IoT | No |
| IR Signal from Receiver (Logic Low Pulses) | No |
| XD Engine | No |
| USB Data Cloning | Yes |
| Picture Mode | Not Available |
| Mechanical | |
| Color | Not Available |
| Back Color | Not Available |
| Bezel Width (On Bezel) | R/L: 10.1 mm, T: 9.9 mm, B: 12.8 mm |
| Bezel Width (Off Bezel) | L/R/T:: 3.2 mm, B:3.2 mm |
| Stand Type | No |
| Weight | 37.7 lbs / 17.1 kg |
| Weight with Stand | 38.1 lbs / 17.3 kg |
| Shipping Weight | 53.8 lbs / 24.4 kg |
| Dimensions (W x H x D) | 57.1 x 32.8 x 1.8 in / 1449 x 832 x 45.9 mm |
| Dimension with Stand (W x H x D) | 57.1 x 35.3 x 9.3 in / 1449 x 896 x 235 mm |
| Dimensions with Top Mount (W x H x D) | N/A |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 62.9 x 37.4 x 6.8 in / 1600 x 950 x 172 mm |
| Credenza / Security Aperture | No |
| Kensington Lock | No |
| Lock Down Plate | No |
| VESA™ Standard Mount Interface | 300 x 200 mm |
| Regulatory & Certifications | |
| UL Certification | No |
| NOM | No |
| CEC (Regulatory) | No |
| RoHS (Environmental) | No |
| FCC (Regulatory) | Yes |
| ISO 22196 (Antimicrobial) | No |
| NRCan | No |
| ETL | Yes |
| Conformal Coating | No |
| Warranty & Other | |
| Assembled In | Not Available |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Onscreen Display Languages | Not Available |
| Optional Accessories | MMR Remote |
| UPC | Not Available |
| Basic Accessories (included) | Not Available |
| Broadcasting | |
| Digital (Terrestrial, Cable, Satellite) | ATSC, Clear QAM |
| Analog (NTSC/SECAM/PAL) | NTSC |
| Global IPTV Support (IPStreaming) | No |
| MPEG-2 / MPEG-4 H.264 Decoding | No |
| Closed Caption | Not Available |
| Hospitality Solutions | |
| Pro:Centric® Smart CMS | Yes |
| Pro:Centric® Direct | Yes |
| Pro:Centric® V | Yes |
| Pro:Idiom® DRM (S/W, Mobile, Lite) | Yes |
| Pro:Idiom® Media DRM | Yes |
| Pro:Centric® Data Streaming (IP) | No |
| Pro:Centric® Data Streaming (RF) | No |
| Pro:Centric Server | Yes |
| Pro:Centric® IP Return Path | No |
| HCAP (GEM / FLASH / HTML) | No |
| Service Carousel (TLX, Firmware) | No |
| Mutlicast Ready | No |
| Unicast Ready | No |
| Quick Menu Version | N/A |
| LG Server Compatibility | Not Available |
| Smart Features | |
| Smart Home (Launcher Bar) | No |
| Gallery Mode | Yes |
| Quick Access | No |
| Web Browser | Yes |
| Pre-loaded Apps | No |
| Magic Remote Compatibility | Yes |
| SW Clock (World Clock / Alarm) | No |
| Soft AP | Yes |
| Moving Picture Playback (SDD/Plus HD) | No |
| Auto Off / Sleep Timer | No |
| Bluetooth Audio Playback | Yes |
| Bluetooth Sound Sync (Audio Playback) | No |
| Screen Share (Miracast) | No |
| Smart Share | No |
| Multi View | N/A |
| Home Office | N/A |
| SDP Server Compatibility | No |
| DIAL | No |
| Hospitality Features | |
| Home (Launcher Bar) | No |
| Instant On | Yes |
| USB Auto Playback+ | No |
| Welcome Screen (Splash Image) | No |
| EzManager | Yes |
| Pillow Speaker Compatibility | N/A |
| Motion Eye Care | No |
| One Channel Map | LCM |
| Welcome Video | No |
| Insert Image | No |
| HTNG-CEC | No |
| RJP (Remote Jack Pack) Compatibility | Teleadapt / Guestlink (HDMI CEC) |
| USB Auto Playback | No |
| Lock Mode | Yes (Limited) |
| Installer Menu | Yes |
| Public Display Mode | No |
| Hotel Mode | No |
| Port Block | Yes |
| Software Features | |
| Wake on RF | Yes |
| webRTC (Real Time Communication) | No |
| Video Tag | Yes (x2) |
| Wake-on-LAN (WOL) | Yes |
| SNMP | No |