
- LG QNED Technology combines mini LED backlighting with both quantum dot and NanoCell technologies, providing improvements in both picture quality and contrast.
- LG Hotel TV works with Google Cast™
- With Apple AirPlay, guests can stream content to LG Pro:Centric Smart Hotel TVs, right from their iPhone or iPad.
- The Pro:Centric Direct hotel content management solution makes it easy to perform service and IP network-based remote management with a single click.
65" 4K Ultra HD Pro:Centric® Smart QNED Hospitality TV
| System | |
| Operating System (OS) | webOS™ 25 |
| Main Processor (SoC) | N/A |
| Electrical | |
| Power Consumption (Max.) | Not Available |
| Power Supply | AC 120V~ 50/60 Hz |
| Optional DC Power Supply Input (AM-PW188A) | No |
| Power over Coax (PoC) | No |
| Optional DC Power Supply Output (AM-PW188A) | No |
| Power Consumption (Standby) | 0.5W under |
| Power Consumption (Typ.) | Not Available |
| Connectivity | |
| MPI (RJ12) (Rear) | Yes (x1) |
| External Speakers Out / Line Out (3.5mm)(Side) | Yes (Stereo) |
| Service Only (3.5mm) (Side) | Yes (x1) (TRS) |
| IR Out (Side) | Yes (RS-232C, MPI) |
| HDMI In | Yes (x3) |
| HDMI In (Rear) | No |
| HDMI In (Side) | Yes (x3) |
| HDMI-ARC | Yes (x1) v2.0 |
| RF In (Antenna / Cable) | Yes |
| RF In (Antenna / Cable) (Rear) | No |
| IR In (3.5 mm) | No |
| RS-232C (3.5 mm) | Yes (x1) |
| RS-232C In (3.5 mm) (Side) | Yes (x1) (TRRS) (Side) |
| RS-232C (D-sub 9-pin) | No |
| RJ45 (LAN) | Yes (x1) |
| RJ45 (LAN) (Rear) | Yes (x2)(Ethernet, Aux) |
| RJ45 (AUX LAN) | No |
| RJ45 (Ethernet) | Yes (x2) |
| MPI (RJ45) | No |
| MPI (RJ12) | Yes |
| ECI (RJ12) | No |
| Service Only (3.5 mm) | No |
| USB Type-A In | No |
| USB Type-A (Side) | Yes (x1) USB 2.0 |
| USB Type-A (Rear) | Yes (x1) USB 2.0 |
| Simplink (HDMI-CEC) | Yes (x1) HDMI 1.4 |
| Simplink (HDMI-CEC) plus CEC-HTNG | Yes (x1) 1.4 |
| AV In (3.5 mm) | No |
| DC In | No |
| Pillow Speaker Interface (6 Pin) | No |
| TV Link CFG (3.5 mm) | Yes |
| TV-Link CFG (Rear) | Yes (x1) (3.5mm TRS) |
| Audio Out (3.5 mm) | No |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Optical Digital Audio Out (Rear) | Yes |
| IR Out | Yes (RS-232C, MPI) |
| Headphone Out (3.5 mm) | No |
| Built-in Wi-Fi | Yes |
| Port Location | Not Available |
| RF / AC In (Power Over Coax) | No |
| Debug (3.5 mm) | No |
| Speaker Out / Line Out | Yes |
| Panel | |
| Screen Size (Inches) | 65" |
| Panel Technology | Not Available |
| Nano Cell Technology | Not Available |
| Back Light Type | Not Available |
| Touchscreen (P-Cap) | Not Available |
| Aspect Ratio | Not Available |
| Native Resolution | 3840 x 2160 (UHD) |
| Refresh Rate | Not Available |
| TruMotion Refresh Rate | Not Available |
| Brightness (Typ.) | 350 nits |
| Brightness (Min.) | Not Available |
| Contrast Ratio | Not Available |
| Dynamic Contrast Ratio | Not Available |
| Viewing Angle (H x V) | Not Available |
| Response Time (G to G) | Not Available |
| AI Picture Pro | Yes |
| Dynamic Vivid | No |
| Lifetime | N/A |
| HDR | No |
| HDR10 Pro | Yes |
| HDR HLG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Audio/Sound | |
| Built-in Speakers | Yes (x2) 20W |
| AI Acoustic Tuning | Yes |
| AI Sound | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Sound Mode | No |
| One Touch Sound Tuning | No |
| Clear Voice | No |
| Features | |
| IR Signal from Receiver (Logic High Pulses) | No |
| Update Time | Yes |
| VLAN ID | No |
| Embedded b-LAN | Yes |
| Beacon | Yes |
| SI Compatible (TVLink Interactive) | No |
| NTP Sync Timer | No |
| Multi-code IR | Not Available |
| Voice Recognition (Standalone / Solution) | Yes |
| V-Lan Tag | Yes |
| Mobile Connection Overlay | No |
| Diagnostics | Yes (IP Remote) |
| LG TV Plus App | No |
| Energy Saving Mode | Yes |
| External Control Interface | No |
| IoT | Yes |
| IR Signal from Receiver (Logic Low Pulses) | No |
| XD Engine | No |
| USB Data Cloning | Yes |
| Picture Mode | Not Available |
| Mechanical | |
| Color | Black |
| Back Color | Not Available |
| Bezel Width (On Bezel) | T/R/L: 13.5 mm, B: 17.4 mm |
| Bezel Width (Off Bezel) | T/R/L: 7.5 mm, B: 14.8 mm |
| Stand Type | 1 pole - Fixed |
| Weight | 33.06 lbs / 15.0 kg |
| Weight with Stand | 60.40 lbs / 27.4 kg |
| Shipping Weight | 76.50 lbs / 34.7 kg |
| Dimensions (W x H x D) | 57.32 x 33.07 x 1.16 in / 1,456 x 840 x 29.7 mm |
| Dimension with Stand (W x H x D) | 57.3 x 35.8 x 11.2 in / 1,456 x 909 x 285 mm |
| Dimensions with Top Mount (W x H x D) | Not Available |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 62.99 x 38.18 x 7.99 in / 1,600 x 970 x 203 mm |
| Credenza / Security Aperture | No |
| Kensington Lock | Yes |
| Lock Down Plate | No |
| VESA™ Standard Mount Interface | 300 x 300 mm |
| Regulatory & Certifications | |
| UL Certification | No |
| NOM | No |
| CEC (Regulatory) | No |
| RoHS (Environmental) | No |
| FCC (Regulatory) | Yes |
| ISO 22196 (Antimicrobial) | No |
| NRCan | No |
| ETL | No |
| Conformal Coating | No |
| Warranty & Other | |
| Assembled In | Mexico |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Onscreen Display Languages | Not Available |
| Optional Accessories | Remote type - S-Con / MMR |
| UPC | 195174132326 |
| Basic Accessories (included) | Power Cable - YES (1.8M / Straight Type) |
| Broadcasting | |
| Digital (Terrestrial, Cable, Satellite) | ATSC, Clear QAM |
| Analog (NTSC/SECAM/PAL) | NTSC |
| Global IPTV Support (IPStreaming) | No |
| MPEG-2 / MPEG-4 H.264 Decoding | No |
| Closed Caption | No |
| Hospitality Solutions | |
| Pro:Centric® Smart CMS | Yes |
| Pro:Centric® Direct | Yes |
| Pro:Centric® V | Yes |
| Pro:Idiom® DRM (S/W, Mobile, Lite) | Yes |
| Pro:Idiom® Media DRM | Yes |
| Pro:Centric® Data Streaming (IP) | No |
| Pro:Centric® Data Streaming (RF) | No |
| Pro:Centric Server | Yes |
| Pro:Centric® IP Return Path | No |
| HCAP (GEM / FLASH / HTML) | No |
| Service Carousel (TLX, Firmware) | No |
| Mutlicast Ready | No |
| Unicast Ready | No |
| Quick Menu Version | No |
| LG Server Compatibility | No |
| Smart Features | |
| Smart Home (Launcher Bar) | No |
| Gallery Mode | No |
| Quick Access | No |
| Web Browser | Yes |
| Pre-loaded Apps | No |
| Magic Remote Compatibility | Yes |
| SW Clock (World Clock / Alarm) | No |
| Soft AP | Yes |
| Moving Picture Playback (SDD/Plus HD) | No |
| Auto Off / Sleep Timer | No |
| Bluetooth Audio Playback | Yes |
| Bluetooth Sound Sync (Audio Playback) | No |
| Screen Share (Miracast) | Yes |
| Smart Share | No |
| Multi View | Yes |
| Home Office | No |
| SDP Server Compatibility | No |
| DIAL | Yes |
| Hospitality Features | |
| Home (Launcher Bar) | No |
| Instant On | Yes |
| USB Auto Playback+ | No |
| Welcome Screen (Splash Image) | Yes |
| EzManager | Yes |
| Pillow Speaker Compatibility | No |
| Motion Eye Care | No |
| One Channel Map | LCM |
| Welcome Video | No |
| Insert Image | Yes |
| HTNG-CEC | 1.4 |
| RJP (Remote Jack Pack) Compatibility | Yes |
| USB Auto Playback | No |
| Lock Mode | Yes (Limited) |
| Installer Menu | Yes |
| Public Display Mode | Yes |
| Hotel Mode | Yes |
| Port Block | Yes |
| Software Features | |
| Wake on RF | Yes |
| webRTC (Real Time Communication) | Yes |
| Video Tag | Yes (x2) |
| Wake-on-LAN (WOL) | Yes |
| SNMP | Yes |