
- Bring your favorite content to life in 4K resolution
- A thrilling watching experience powered by the Alpha 7 AI Processor Gen8
- LG's Award-winning Smart TV platform powered by webOS. Get access to apps & view over 350 free LG Channels. Plus get software updates with webOS Re:New
- See visual brilliance with Precision HDR Master Pro, engineered for picture accuracy with stunning contrast and an expanded color spectrum
- Precision Sound Master Pro delivers exceptional dialogue clarity and surround sound
- AI Magic Remote offers intuitive point & scroll experience to access your favorite content quickly and easily
- Dolby Atmos® for sound you can feel all around you
- 3-Year Warranty allows you to watch with confidence and peace of mind
75 Inch Class LG UHD AI UA77A 4K Smart TV 2025
| Picture (Panel) | |
| Backlight Type | Direct |
| Display Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Display Type | 4K UHD |
| Refresh Rate | 60Hz Native |
| Picture (Processing) | |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| HDR (High Dynamic Range) | HDR10 / HLG |
| Picture Processor | 7 AI Processor 4K Gen8 |
| AI Upscaling | 4K Super Upscaling |
| Gaming | |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes (Up to 60Hz) |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| Smart TV | |
| Multi View | No |
| Amazon Alexa (Built-in) | Yes (Built-in) |
| Matter | Yes |
| Works with Apple Airplay2 | Yes |
| AI Concierge | Yes |
| USB Camera Compatible | Yes |
| Game Service | Yes |
| Music Service | Yes |
| Home Office | Yes |
| Google Cast built-in | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple Home | Yes |
| Content Partners | Netflix, Max, Disney+, YouTube, Prime Video, ESPN, Apple TV, Sling TV and more |
| Full Web Browser | Yes |
| Works with Hey Google | Yes |
| Home Hub | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| LG Channels | Yes |
| App Store | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Magic Remote Control | Built-In |
| Operating System (OS) | webOS 25 |
| Sports Alert | Yes |
| Audio | |
| Clear Voice Pro | Yes (Auto Volume Leveling) |
| Wow Orchestra | Yes |
| AI Sound | 7 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix) |
| Audio Codec | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X (Refer to manual) |
| Bluetooth Surround Ready | Yes |
| Dolby Atmos® | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Speaker System | 2.0 Channel |
| Sound Mode Share | Yes |
| Connectivity | |
| SPDIF (Optical Digital Audio Out) | 1ea |
| Bluetooth® Support | Yes (v 5.1) |
| Ethernet Input | 1ea |
| HDMI Audio Return Channel | eARC (HDMI 2) |
| HDMI Input | 3ea (supports eARC, ALLM) |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| IP Control | Yes |
| RF Input (Antenna/Cable) | 1ea |
| Smartphone Remote App | Yes |
| TV Tuner | ATSC1.0 (Terrestrial), QAM (Cable) |
| USB Input | 2ea (v 2.0) |
| Wi-Fi Standard | Yes (Wi-Fi 5) |
| Power | |
| Annual Power Consumption | 286kWh/y |
| Power Consumption | 155 W |
| Power Supply (Voltage, Hz) | AC 120V, 50/60Hz |
| Standby Power Consumption | Under 0.5W |
| Dimensions/Weights | |
| TV Weight without Stand | 60.2 lbs |
| Packaging Dimensions (WxHxD) | 71.4" x 43.5" x 7.6" |
| Packaging Weight | 80.7 lbs |
| Stand Width | 52.9" |
| TV Dimensions with Stand (WxHxD) | 66.1" x 40.4" x 14.2" |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD) | 66.1" x 38.0" x 2.4" |
| TV Weight with Stand | 61.1 lbs |
| VESA Mounting (WxH) | 400 x 400 |
| Accessories Included | |
| Remote | Magic Remote MR25 |
| E-Manual | Yes |
| Power Cable | Yes |
| Quick Start Guide | Yes |
| Remote Control Battery | Yes |
| Stand | Yes |
| General | |
| Country of origin | Mexico |
| Diagonal | 75.1" |
| Series | UA77 (Club) |
| Size | 75" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year Parts & Labor |
| UPC | 195174112717 |