
- The 16:9 UHD display shows crisp, clear images & in portrait or landscapet
- 500 nits brightness & 28% (Haze) surface treatment lets your message been seent
- webOS™ 6.0 Signage Platform, SuperSign CMS Compatiblet
- Certified Crestron Connected® and Cisco Certifiedt
- Lasts up to 50,000 hours and can be on 24/7t
- ENERGY STAR® Certified
86" UH5J-H Series High Haze LCD UHD Signage with webOS™, IP5X Ratingt
| System | |
| Operating System (OS) | webOS™ 6.0 |
| Processor | No |
| Graphics | No |
| Storage | No |
| Internal Memory | 16 GB (eMMC) |
| Electrical | |
| Power Consumption (Max.) | 260W |
| Power Supply | AC 100-240V~, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Power Off) | 0.5W |
| Power Type | Built-in Power |
| PoE Type | N/A |
| PoE Power Class | N/A |
| Power Consumption (Display Power Management - DPM) | 0.5W |
| Power Consumption (Smart Energy Saving - 70%) | 140W |
| BTU Heat Generation (Max.) | 888 BTU |
| BTU Heat Generation (Typ.) | 683 BTU |
| Power Consumption (Typ.) | 200W |
| Connectivity | |
| HDMI In | Yes (x3) HDMI1DMI2: HDCP 2.2/1.4 HDMI3: HDCP 1.4 |
| IR In (3.5 mm) | Yes |
| DVI-D In | Yes (x1) HDCP 1.4 |
| RGB In | No |
| Audio In (3.5 mm) | Yes (x1) |
| DisplayPort In | Yes (x1) HDCP 2.2/1.3 |
| RS-232C In (3.5 mm 4-pin) | Yes (x1) |
| RS-232C In (D-sub 9-pin) | No |
| RJ45 (LAN) In | Yes (x1) |
| USB Type-A In | Yes (x1) USB 2.0 |
| USB Type-C In | No |
| Power In (DC From External PWR Box) | No |
| Power Loop In | No |
| HDMI Out | Yes (x1) |
| DisplayPort Out | No |
| Audio Out (3.5 mm) | Yes (x1) |
| Touch USB | No |
| IR Out | No |
| RJ45 (LAN) Out | No |
| RS-232C Out (3.5 mm) | Yes (x1) |
| RS-232C Out (D-sub 9-pin) | No |
| Power Loop Out | No |
| External Speaker Out (3.5 mm) | No |
| Bluetooth | No |
| Daisy Chain | Yes (input HDMI, DP / Output HDMI) |
| Built-in Wi-Fi | Yes |
| Panel | |
| Screen Size (Inches) | 86" |
| Panel Technology | IPS |
| Backlight Type | Edge |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 (UHD) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness (Typ.) | 500 nits |
| Brightness (Max.) | Not Available |
| Brightness (Min.) | Not Available |
| Contrast Ratio | 1100:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 1000000:1 |
| Color Gamut | BT709 95% |
| Color Depth (Number of Colors) | 10 bit, 1.07 Billion Colors |
| Viewing Angle (H x V) | 178° x 178° |
| Response Time (G to G) | 8 ms |
| Moving Picture Response Time | N/A |
| Surface Treatment (Haze) | 28% |
| Surface Treatment (Anti Glare) | No |
| Surface Treatment (Hard Coating) | No |
| Reflectance (Typ.) | N/A |
| Operation Hours (Hours per Day / Days per Week) | 24/7 |
| Lifetime | Up to 50,000 Hrs |
| Orientation | Portrait / Landscape |
| Transparency | No |
| QWP (Quarter Wave Plate) | No |
| Audio/Sound | |
| Built-in Speakers | No |
| Features | |
| Crestron Certified Compatibility | Yes |
| Beacon | Yes |
| Play Via URL | Yes |
| Cisco Certified Compatibility | No |
| Failover | Yes |
| Mechanical | |
| Bezel Color | Black |
| Bezel Width | Not Available |
| Bezel Width (On Bezel) | Not Available |
| Bezel Width (Off Bezel) | Even bezel: 14.3 mm |
| Tilt (Face Down) | No |
| Tilt (Face Up) | No |
| Weight | 108.0 lbs / 49 kg |
| Weight Signage Box | N/A |
| Shipping Weight | 159.8 lbs / 72.5 kg |
| Dimensions (W x H x D) | 75.8 x 43.2 x 2.4 in / 1,926.2 x 1,097.2 x 60.6 mm (without LG Logo) |
| Dimensions with Stand (W x H x D) | Not Available |
| Dimensions with Pemnut (W x H x D) | N/A |
| Dimensions Signage Box (W x H x D) | N/A |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 80.2 x 49.2 x 11.2 in / 2,037 x 1,250 x 285 mm |
| Conformal Coating (Power Board) | Yes |
| Handle | Yes |
| VESA™ Standard Mount Interface | 600 x 400 mm |
| Overlay Touch Compatibility | No |
| Smart Calibration | No |
| Power Protection | No |
| Direct Sunlight | No |
| LG Software Compatible | |
| SuperSign™ CMS | Yes |
| SuperSign™ Media Editor | No |
| SuperSign™ Control+ | Yes |
| SuperSign™ WB | Yes |
| SuperSign™ Cloud | No |
| Mobile CMS | Yes |
| ConnectedCare™ | Yes |
| Regulatory & Certifications | |
| UL Certification | No |
| U.S. ePEAT (Environmental) | No |
| FCC (Regulatory) | EMC Class A |
| IP Rating (Solid / Liquid Ingress) | No |
| TAA Compliance | No |
| CE Marking (Regulatory) | Yes |
| ISTA6 (Packaging) | No |
| ERP (Environmental) | Yes |
| Energy Star (Environmental) | Yes |
| Warranty & Other | |
| Assembled In | Mexico |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Onscreen Display Languages | Arabic, Chinese (Original), Czech, Danish, Dutch, English, Finnish, French, German, Greek, Italian, Japanese, Korean, Norwegian, Portuguese (Brazil), Portuguese (Europe), Russian, Simplified Chinese, Spanish, Swedish, T rk e |
| Optional Accessories | OPS Kit (KT-OPSF), LSW640A/B (Wall Mount) |
| UPC | 1 95174 04283 0 |
| Basic Accessories (included) | Remote Controller (include battery 2ea), Power Cord, QSG, Regulation Book, Phone to RS232C Gender |
| Touch Panel | |
| Available Object Size for Touch | No |
| Touch Response Time (G to G) | N/A |
| Writing Height | No |
| Accuracy (Typ.) | No |
| Interface | No |
| Active Pen Interface | No |
| Multi Touch Point (Max.) | No |
| Protection Glass Transmission | No |
| Protective Glass Thickness | No |
| Operating System Support | No |
| Protective Glass | |
| Thickness | No |
| Degree of Protection | No |
| Tempered / Chemical Strengthening | No |
| Anti-Reflective | No |
| Anti-Reflective Coating | No |
| Anti-Reflective Film | No |
| Infrared - Resistance (IR) | No |
| Shatter-Proof | No |
| Heat Dissipation | No |
| Heater | No |
| Noise Level | No |
| Smart Features | |
| Screen Share | Yes |
| Hospitality Features | |
| Pro:Idiom® | Yes |
| Wake on LAN | Yes |
| Hardware Features | |
| Local Key Operation | Yes |
| Built-in Microphone | No |
| Built-in Camera | No |
| Pixel Sensor | No |
| Temperature Sensor | Yes |
| Auto Brightness Sensor | Yes |
| Built-in Cooling Fan | No |
| Acceleration (Gyro) Sensor | Yes |
| Current Sensor | No |
| BLU Sensor | No |
| Power Indicator | No |
| Proximity Sensor | No |
| Humidity Sensor | No |
| Software Features | |
| Gapless Playback | Yes |
| Picture-by-Picture (PBP) | Yes (x4) |
| Control Manager | Yes |
| SI Server Setting | Yes |
| Setting Data Cloning | Yes |
| Status Mailing | Yes |
| Auto Set ID | Yes |
| Scan Inversion | No |
| Backlight Sync | No |
| ISM Method | Yes |
| Group Manager | Yes |
| Booting Logo Image | Yes |
| Network Ready | No |
| RS-232C Sync | Yes |
| W/B Setting by Grayscale | No |
| webRTC (Real Time Communication) | Yes |
| Video Tag | Yes (x4) |
| PM mode | Yes |
| Picture-in-Picture (PIP) | Yes |
| Local Network Sync | Yes |
| Screen Rotation | Yes |
| Smart Energy Saving | Yes |
| Tile Mode Setting | Yes (Max. 15 x 15) |
| External Input Rotation | Yes |
| No Signal Image | Yes |
| SNMP | Yes |
| Brightness Compensation | No |
| Local Contents Scheduling | Yes |
| HDMI-CEC | Yes |
| USB Plug & Play | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Operation Humidity | 10% to 80% |
| Operation Temperature (Portrait) | N/A |
| Operation Temperature | 32°F to 104°F / 0°C to 40°C |
| OPS Compatibility | |
| OPS Power Built-in | No |
| OPS Compatible | Yes |