
- 86" UHD (3,840x2160) with HDR for vivid colors & built-in speakers
- 3 Year Limited Warranty
- EPEAT
- Easy to install with slim profile for a cohesive look
- Designed for commercial use it can operate 16 hrs. a day, 7 days a week for 30,000 hrs.
- Control 1 or 100 signage TVs with LG's SuperSign Software (purchased separately)
86" UR340C Series UHD Commercial TV with management software, scheduler and certified Crestron Connected®
| System | |
| Operating System | webOS™ 6.0 |
| Main Processor (SoC) | LM21U |
| Electrical | |
| Power Consumption (Max.) | 339W |
| Power Supply | AC 120V~ 50/60 Hz |
| Power Consumption (Power Off) | Not Available |
| Power Type | Not Available |
| Power Consumption (Standby) | Less than 0.5 W |
| Power Consumption (Display Power Management - DPM) | Not Available |
| Power Consumption (Smart Energy Saving - 70%) | Yes |
| BTU Heat Generation (Max.) | Not Available |
| BTU Heat Generation (Typ.) | Not Available |
| Power Consumption (Typ.) | 313W |
| Connectivity | |
| HDMI In (Rear) | Yes (x1)HDCP 2.0 |
| HDMI In (Side) | Yes (x1)HDCP 2.0 |
| HDMI-ARC In (Side) | No |
| HDMI-ARC In (Rear) | Yes (x1) |
| HDMI-eARC In (Side) | No |
| RF In (Antenna / Cable) (Rear) | Yes (x1) |
| RS-232C In (3.5 mm) (Side) | Yes (x1) |
| RS-232C In (3.5 mm) (Rear) | No |
| RS-232C In (D-sub 9-pin) (Side) | No |
| RS-232C In (D-sub 9-pin) (Rear) | No |
| RJ45 (LAN) (Side) | No |
| RJ45 (LAN) (Rear) | Yes (x1) |
| RJ45 (AUX LAN) (Side) | No |
| RJ45 (Game Control / M.P.I.) (Rear) | No |
| Service Only (Fiber Optic) (Rear) | No |
| USB Type-A (Side) | Yes (x1) USB 2.0 |
| USB Type-A (Rear) | No |
| PC Audio Input (Rear) | No |
| AV In (Rear) | No |
| TV-Link CFG (Rear) | No |
| LG SVC only (3.5 mm) (Side) | Yes (x1) |
| LG SVC only (3.5 mm) (Rear) | No |
| Update (3.5 mm) (Side) | No |
| Optical Digital Audio Out (Side) | Yes (x1) |
| Optical Digital Audio Out (Rear) | No |
| IR Out | Yes |
| Headphone Out | No |
| External Power Out | No |
| External Speaker Out (3.5 mm) (Rear) | No |
| Built-in Wi-Fi | No |
| Line Out (3.5 mm) (Rear) | No |
| Mobile Connection Overlay | Yes |
| Multi IR Code | Yes |
| Reset (3.5 mm) (Rear) | No |
| Panel | |
| Screen Size (Inches) | 86" |
| Backlight Type | Direct |
| Native Resolution | 3840 x 2160 (UHD) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness (Typ.) | 330 nits |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 1000000:1 |
| Response Time (G to G) | 5 ms |
| Operation Hours (Hours per Day / Days per Week) | Not Available |
| Lifetime | up to 30,000 Hrs |
| HDR / HDR10 Pro | Yes |
| HDR HLG | Yes |
| HDR Dolby Vision | No |
| Audio/Sound | |
| Built-in Speakers | Yes (x2) 10W |
| Dolby Atmos® | No |
| DTS Virtual:X | No |
| LG Sound Sync | Yes (Required Bluetooth) |
| One Touch Sound Tuning | No |
| Deep Learning AI Sound | No |
| Features | |
| RTC (Real Time Clock) | No |
| Ease Installation | No |
| EzManager | No |
| SI Compatible | Yes (TVLink Tuner) |
| Crestron Certified Compatibility | Yes |
| Beacon | No |
| Play Via URL | No |
| Embedded CM (Contents Manager) | No |
| Vertical Setup | No |
| NTP Sync Timer | Yes (Set the clock to enable NTP) |
| Cisco Certified Compatibility | No |
| Failover | No |
| Mobile CMS | No |
| Video Tag | No |
| NTP Server Setting | No |
| Diagnostics | Yes (Self Diagnostics (USB)) |
| Embedded GM (Group Manager) | No |
| USB Cloning | Yes |
| IoT | No |
| Time Scheduler | Yes |
| Mechanical | |
| Bezel Color | Ashed Blue |
| Bezel Width (On Bezel) | T/R/L: 15.9 mm, B: 19.9 mm |
| Bezel Width (Off Bezel) | T/R/L: 6.9 mm, B: 18.4 mm |
| Weight | 99.6 lbs / 45.2 kg |
| Weight with Stand | 101.2 lbs / 45.9 kg |
| Shipping Weight | 128.8 lbs / 58.4 kg |
| Dimensions (W x H x D) | 75.9 x 43.5 x 2.4 in / 1,927 x 1,104 x 59.9 mm |
| Dimensions with Stand (W x H x D) | 75.9 x 45.9 x 14.3 in / 1,927 x 1,167 x 362 mm |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 83.3 x 47.8 x 9.0 in / 2,115 x 1,215 x 228 mm |
| Kensington Lock | Yes |
| VESA™ Standard Mount Interface | 600 x 400 mm |
| LG Software Compatible | |
| SuperSign™ CMS (Premium) | No |
| SuperSign™ Control+ | No |
| SuperSign™ Simple Editor | No |
| SuperSign™ Control | Yes |
| Regulatory & Certifications | |
| UL Certification | Yes |
| IP Rating | No |
| U.S. ePEAT (Environmental) | Yes |
| FCC (Regulatory) | Yes |
| TAA Compliance | No |
| CE Marking (Regulatory) | No |
| ISTA6 (Packaging) | Yes |
| ERP (Environmental) | No |
| Energy Star (Environmental) | No |
| Warranty & Other | |
| Assembled In | Mexico |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Included Basics | Power Cable attached (2m, Straight Type), Remote Control (L-Con) |
| Optional Accessories | Chromecast Dongle Anti-theft Cover |
| UPC | 1 95174 02374 7 |
| Broadcasting | |
| Digital (Terrestrial, Cable, Satellite) | ATSC, Clear QAM |
| Analog (NTSC/SECAM/PAL) | NTSC |
| Teletext (Closed caption) / Auto Teletext | No |
| Global IPTV Support (IPStreaming) | No |
| Smart Features | |
| Smart Home (Launcher Bar) | No |
| Gallery Mode | No |
| Quick Access | No |
| Web Browser | No |
| Pre-loaded Apps | No |
| Magic Remote Compatibility | No |
| SW Clock (World Clock / Alarm) | Yes |
| Soft AP | No |
| Bluetooth Audio Playback | No |
| Mood Display | No |
| Screen Share (Miracast) | No |
| Smart Share (DLNA) | No |
| SDP Server Compatibility | No |
| DIAL | No |
| LG TV Plus App | No |
| Hospitality Features | |
| Instant On | No |
| Full Touch Screen | No |
| Welcome Screen (Splash Image) | Yes |
| USB Auto Playback / USB Auto Playback+ (playlist) | Yes / No |
| VLAN Tag | No |
| Motion Eye Care | Yes |
| One Channel Map | No |
| IP Channel Manager | No |
| Welcome Video | Yes |
| Moving Picture Playback (SD/HD/Plus HD) | Yes |
| Auto Off / Sleep Timer | Yes / Yes |
| Insert Image | Yes |
| Mobile Remote | No |
| External Clock Compatibility | No |
| HTNG-CEC | Yes |
| RJP (Remote Jack Pack) Compatibility | Yes (Teleadapt/Guestlink (HDMI CEC)) |
| Hotel Mode / PDM / Installer Menu | Yes |
| Lock Mode | Yes (Limited) |
| Wake on WLAN | No |
| Smart Energy Saving | Yes |
| Port Block | No |
| Wake on LAN | Yes |
| Software Features | |
| Wake on RF | No |
| SNMP | Yes |
| HDMI-CEC | Yes (1.4) |
| OPS Compatibility | |
| OPS Power Built-in | No |
| OPS Compatible | No |