
- Elevate your listening experience to new heights with audio crafted by multi-platinum artist and tech pioneer, will.i.am.
- Hit the town with an ultra-durable speaker that delivers up to 20 hours of playback.
- Powered by a racetrack woofer, dome tweeter and radiators for vibrant sound on the the go.
- IP67-rated & passed 7 military-standard tests so you can listen worry free, rain or shine ,
- Easy-to-grab design with adjustable straps give you the freedom to take your tunes anywhere, everywhere.
- Adaptive technologies deliver personalized sound based on the genre and space you're in.
- Grab hold to the beat of life with 20 hrs of battery life.
LG xboom Grab Bluetooth Speaker xboom Signature Sound by will.i.am for Ultimate Portability
| Audio Format | |
| AAC | Yes |
| SBC | Yes |
| Connectivity | |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C (charging) | Yes |
| Convenience | |
| Battery Indicator | Yes |
| Bluetooth App (Android/iOS) | Yes |
| Dust/Water Resistant (IP Rating) | IP67 |
| LED Lighting | Yes |
| Multipoint | Yes |
| Speakerphone function | Yes |
| Voice Command via Smartphone (Google Assistant, Siri) | Yes |
| Dimensions/Weights | |
| Gross Weight - Packaging | 2.6 lbs |
| Net Weight - Speaker | 1.5 lbs |
| Packaging Size (WxHxD) | 10" x 4.6" x 4.9" |
| Size - Speaker (WxHxD) | 8.3" x 2.9" x 2.9" |
| Included Accessories | |
| Instruction Manual | Yes |
| USB Type-C Cable | Yes |
| Warranty Card | Yes |
| Power | |
| Power-on mode (Charging status) | 10 W |
| Standby Mode | 0.3W |
| Rechargeable Battery | |
| Battery Capacity | 3.63V / 4,700mA |
| Battery Charging Time | 3 hr |
| Battery Life | 20hrs |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Sound Modes | |
| User EQ | Yes |
| Clear Voice | Yes |
| Sound Boost | Yes |
| Standard | Yes |
| Speakers | |
| Channel | 1.1ch (2Way) |
| Passive Radiator | Yes |
| Tweeter | Yes |
| Woofer Unit | 45 x 80 mm x1 |
| Warranty | |
| Country of origin | China |
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor |
| UPC | 195174102596 |